Říká se, že je vdnešní době lepší mít dluhy, než nacpaný slamník. Něco na tom možná bude. Ovšem záleží na tom, kdo to tvrdí a při jaké příležitosti. Ono je totiž lehké si vzít tu úvěr, tu půjčku, anebo tamhle kreditní kartu, která vám dovolí jít do mínusu. No jo, ale kočírujte pak ten zběsilý kolotoč splátek. To je umění! A tak i tady platí, že zlatá je střední cesta. Občas je nějaký ten úvěr dobrý, pomůže a nenutí čekat. Ale nesmí se to přehánět.

Nedivím se vedení obce Svratouch, která hledá výhodnější dotační titul, než jaký má přislíben. Obecní rozpočet, jako každý jiný, také není nafukovací a zatížit ho na dlouhá léta dopředu není jednoduché rozhodnutí.

Ideální by bylo, kdyby zastupitelstva mohla zadlužovat rozpočty měst a obcí pouze na dobu trvání jednoho volebního období. Pak by problémy spřílišnou mírou zadlužení veřejných rozpočtů možná zmizely. Ale podívejte se na stát – vláda už schválila rozpočet pro příští rok – suma sumárum mínus jedenasedmdesát miliard. Takže i tady platí, jaký pán takový …

Vtaké atmosféře je pak odpovědné chování každého města či obce nutné ocenit.