Ve volné krajině všude na Chrudimsku sníh chybí, takže například běžkaři mohou na svá prkénka rovnou zapomenout a spíše sáhnout do sklepů a garáží pro odložené bicykly.

Sjezdovky jsou na tom lépe. „Jestliže to je jinde bída, tak tady je to chudý ve fraku. Neboli lesklá bída. Ale důležité je, že lyžujeme. Funguje i lyžařská školička a velký úspěch sklízí naše zmodernizovaná a před touto sezónou opět doplněná půjčovna lyžařského vybavení,“ zhodnotil stručně situaci Robert Vokáč z hlineckého ski klubu.

V Hlinsku se v těchto dnech lyžuje až od vršku tamějšího svahu. „To je základ, aby vůbec mohl jezdit dvoukotvový vlek. Nejezdíme ale po hlavním svahu až dolů, ale lyžujeme po takzvané trikolóře. Tedy z červené sjezdovky po bílém svahu na modrou sjezdovku,“ pokračuje Robert Vokáč.

Provoz stihli v Hlinsku zahájit těsně před vánočními svátky, takže tu nepřišli o každoročně nejpodstatnější část sezóny. Jenže v posledních dnech se zase oteplilo, takže tu se zasněžováním museli přestat. „Technika je připravená, ale potřebujeme, aby teplota klesla nejméně po dobu pěti až sedmi hodin alespoň o tři dílky pod bod mrazu. Ještě lepší by ale bylo, kdyby přišla pořádná sněhová nadílka. Směs technického a přírodního sněhu totiž představuje pro lyžování naprostý ideál,“ uzavřel Robert Vokáč.

Lyžuje se i na uměle zasněženém svahu v Hluboké u Trhové Kamenice. Sjezdovka je zde ve velmi dobrém stavu a dnes se na ní bude lyžovat od 9 do 18 hodin. „Když nepřijde velké oteplení doprovázené deštěm, měli bychom tu provoz udržet,“ hlásí přímo z bílého pruhu pracovnice Radka Melounová. Také zde ale netrpělivě vyhlížejí i nějaké ty přírodní vločky. Bez těch se naopak vůbec neobejdou v Trhové Kamenici, takže tam mé sjezdovka dosud podobu zelené louky.