V Hlinsku nahradili pět sněžných děl za jejich modernější typy. „Nová děla jsou výkonnější, ale zároveň i tišší a úspornější ohledně spotřeby vody,“ uvádí jednatel hlineckého ski klubu Robert Vokáč.

Ceny skipasů zůstávají v Hlinsku na úrovni loňského roku. Sjezdaři si tu mohou vybrat, zda si koupí body na určitý počet jízd, nebo zda při využití trojice vleků upřednostní časové jízdné. Při volbě bodového jízdného například v hodnotě 100 korun mohou absolvovat až deset jízd, zatímco při zakoupení šestihodinového kreditu zaplatí jednotlivec 360 korun. S rodinnými či skupinovými kredity pak lze ještě dál ušetřit. „Celodenní skipasy nenabízíme. Jsme typický příměstský areál a máme zjištěno, že lyžaři se u nás obvykle zdrží tři až čtyři hodiny,“ pokračuje Robert Vokáč.

Technika na hlinecké sjezdovce je již v tuto chvíli na svahu, hadice i elektrické kabely jsou připojené, takže se čeká jen na pokles teplot alespoň tři nebo čtyři dílky pod bod mrazu. „Tlačíme očima rtuť teploměru co nejníže, protože nejdéle do Vánoc chceme mít svahy plně v provozu. Období vánočních svátků a zimních prázdnin je totiž pro ekonomiku provozu nejdůležitější,“ dodal Robert Vokáč.

Nejvýznamnějším zimním areálem v Pardubickém kraji je Relax a sport resort v Dolní Moravě. Tady se před nadcházející sezónou mohou pochlubit například novou sjezdovkou nazvanou Vyhlídková. Po této sjezdovce, dlouhé přes tři kilometry a s nádhernými výhledy, se lyžaři dostanou ze Slamníku až ke Slonovi.

Nová je také panoramatická restaurace Skalka. „Přímo u Stezky v oblacích vás přivítá nová prosklená kráska s neuvěřitelnými výhledy,“ lákají k její návštěvě provozovatelé areálu.

V Dolní Moravě rovněž modernizovali vybavení ski půjčovny. Kromě nových lyžařských setů a zbrusu nové půjčovny skialpových setů se zde mohou návštěvníci zapojit do pravidelných výšlapů na skialpech s instruktorem.

Ceny skipasů se podle informace z tamějšího turistického centra zvýšily přibližně o sedm procent. Běžný jednodenní skipas přijde v hlavní sezóně na 710 Kč, rodičovský přenosný skipas pak na 850 Kč. Naproti tomu cenově zvýhodněné dětské skipasy byly pro tuto zimní sezonu prodlouženy až do 15 let věku dítěte.

Teploty nad bodem mrazu zatím zasněžování areálu v Dolní Moravě neumožňují, do tradičního zahájení sezóny ale zbývá dost času. To je naplánováno na sobotu 15. prosince a kromě lyžařského závodu pro děti i dospělé nabídne i několik koncertů. Hlavním tahákem mezi nimi bude koncert kapely Mirai.

Na zimu se připravují také v malém zimním areálu v Hluboké u Trhové Kamenice. Za deset jízd s využitím 400 metrů dlouhého vleku tu dospělí lyžaři zaplatí 100 korun. Pro nadcházející start sezóny tu provozovatelé hledají ještě instruktory lyžování a snowboardingu.

Hnutí Mary Meals
Jen 421 korun ročně stačí na jídlo pro jedno dítě