S Chrudimským deníkem jsme se vydali zapátrat, jak jsou na tom řeky v našem regionu.

Řeka Chrudimka, která je několikrát přehrazena přehradami Seč, Křižanovice. Horní část k Trhové Kamenici protéká úzkým korytem velmi zarostlým v rychlém proudu obtížně průjezdné. Pod Sečí je pak pěkný a nenáročný úsek do Křižanovic. Pod přehradou bývá po většinu roku sucho, jelikož voda je odváděna potrubím do druhé přehrady. Jinak je tam náročný balvanitý úsek v pěkném údolí zvaný Peklo. Dolní úsek je pak již nenáročný.

Řeka Doubrava její nejhořejší úsek se nevyužívá, úsek Bílek Sokolovce je s obtížným přenášením po skalách, v dolní části jsou dlouhé náhony a špatně přenositelné nesjízdné jezy a protéká také oborou, do níž je vjezd i výjezd obtížný (plot). Střední úsek pod Pařížovem je upraven dle skutečné obtížnosti. Ležák rychlý jarní potok s obtížným přistáváním za větší vody a možností nenadálých překážek v podobě padlých stromů. Od Bítovan již potok ztrácí na své síle.

Nemáte potřebné vybavení? Tak proč si ho nepůjčit? Půjčovna sportovních potřeb Wiki ve Slatiňanech nabízí k zapůjčení rafty Colorado pro 4, 6 a 8 osob, gumové čluny Pálava, Orinoko. V nabídce má i gumové kajaky, pádla a samozřejmě i oblečení pro vodáky.

Půjčovna klasických kajaků a kanoí na Chrudimsku není . Spousta půjčoven lodí a vodáckého náčiní je na břehu řek.

Lucie Oberreiterová