Tak například v chalupě z Lezníku u Poličky se příchozí dozvědí vše o domácí zabíjačce, zatímco v usedlosti u Pilných jsou připraveny ukázky výroby perníků tlačených do dřevěných forem. V hájence z Kozojed jsou dále připraveny ukázky výroby vánočních dárků a předmětů a ve mlýně z Oldřetic je připomínán svátek svatého Mikuláše v té podobě, v jaké se slavil ve druhé polovině 19. století.

Nezahálí ani prostory Mičkovy chalupy z Herálce pod Žákovou horou, kde se nachází expozice zasvěcená průběhu Štědrého večera na počátku 20. století. Také zde čekají ve světničce na příchozí ukázky výroby vánočních předmětů. Ve statku z Mokré Lhoty u Nových Hradů se představují tradice Vánoc a koledy Tří králů z poloviny 20. století.

V chalupě z Dolního Újezdu pak lze pozorovat malování vánočních ozdob. Příchozí se nemusejí spokojit jen s prohlídkami, neboť v řadě chaloupek se nabízí i možnost nákupu drobných vánočních dekorací a ozdob. Výstava je otevřena denně do 9. prosince, kdy se ve skanzenu koná Předvánoční jarmark.

Rozsvícení vánočního stromu v Seči.
Seč rozsvítila vánoční strom, radost přinesla i zvonička přání