„Kvůli částečnému uzavření skanzenu jsme zaznamenali propad o více než padesát procent na tržbách,“ konstatoval starosta Vysočiny Tomáš Dubský.

Ani z hostinců a restaurací, jejichž objekty obec běžně pronajímá provozovatelům, neplyne žádný příjem. „Jsou uzavřeny a nájem momentálně nevybíráme,“ dodal starosta.

KULTURA JDE VNIVEČ

Deník na návštěvěZdroj: DeníkPro rozpočet obce je tento finanční schodek nepříjemný, ale podle Dubského je mnohem horší dopad na kulturní a společenský život. Zájezdy do divadla, taneční zábavy, besedy či koncerty koronavirus zrušil nebo zásadně omezil. I přes tyto nepříznivé podmínky se v loňském roce podařilo uspořádat tradiční výstavu obrazů malířů Vysočiny s návštěvností kolem osmi stovek lidí.

S epidemickou situací souvisí plán umístit na webové stránky virtuální galerii, ve které budou ke zhlédnutí obrazy z předcházejících výstav s krátkým představením autorů.

Půvabné vesničky Vysočiny jsou nyní hojně využívány k běžeckému lyžování. Rekreační sportovci se tak alespoň zpovzdálí mohou přiblížit k roubenkám na Veselém Kopci. „Skanzenem vede veřejná cesta, mohou tedy po ní běžkaři projet,“ potvrdila ředitelka Muzea v přírodě Vysočina Magda Křivanová.

OTEVŘOU V DUBNU

I kdyby covid zmizel jako mávnutím proutku, veselokopecký areál se bude řídit naplánovanou návštěvnickou sezonou, která začne 24. dubna. „Do té doby určitě neotevřeme, řídíme se také počasím, které bude už jarní a lidé se nebudou bořit do bláta,“ dodala Křivanová.