„Jsme spokojeni,už v sobotu k nám zavítalo mnoho návštěvníků,“ říká vedoucí Souboru lidových staveb Vysočina Ilona Vojancová. Skanzenem se rozléhala vůně i sváteční atmosféra blížících se Vánoc. Ke sváteční atmosféře určitě přispělo vystoupení souborů. V sobotu to byly děti z hlineckého Vysočánku a také Pouličníci z Tábora.

Kulturní program výstavy bude pokračovati o příštím víkendu. V sobotu 1. prosince projdou Veselým Kopcem členové mikulášské družiny, od kterých se malí návštěvníci dočkají drobné nadílky. O druhém víkendovém dni se v areálu plném roubených chaloupek odehraje tradiční předvánoční jarmark a na pódiu amfiteátru vystoupí soubor Baldrián z Pardubic.

Odpondělí do pátku je skanzen rovněž otevřen se všemi expozicemi.

 

V jednotlivých chalupách veselokopeckého skanzenu jsou k vidění rekvizity Štědrých dnů z minulosti. Návštěvníci se dozví, že v 19. století nebyl symbolem Vánoc stromeček, ale mnohdy monstrózní betlém a o rybě se mohlo našim předkům žijícím v této době jen zdát. Velký rozdíl byl mezi strávením svátků v chudých a bohatých rodinách. Zatímco ti méně majetní si vytvářeli ozdoby třeba z brambor nebo zeleniny, movité selky vlastnoručně vytvářely řetězy hodné jejich bohatství a váženosti.