Některé z řemeslníků přitom mohli návštěvníci obdivovat rovnou při práci. „Vidíme tu výrobky z hrnčiny, z kameniny nebo z porcelánu a můžeme pozorovat hrnčíře při práci jak na kopacím, tak i na elektrickém hrnčířském kruhu,“ popisuje program úvodní akce letošní návštěvnické sezony ředitelka veselokopeckého skanzenu Ilona Vojancová.
Mnozí návštěvníci nezůstali při pouhém sledování mistrů hrnčířského řemesla, ale neváhali také sami přiložit ruku k dílu. Někteří si pak vlastnoručně vymodelovaný výtvor třeba i ozdobili drobnou malůvkou.
Keramiku vystřídají bylinky a koření
Vystavující hrnčíři se neváhali s příchozími podělit rovněž o některá svá výrobní tajemství a poskytli i řadu praktických rad pro používání výrobků z pálené hlíny, například v kuchyni.
Opravdová tlačenice proto místy panovala například před hrnčířským kruhem Jiřího Kosa z Vrbice u Poděbrad nebo před stánkem manželů Lžičařových ze Študlova, kteří na místě předváděli výrobu kachlí pro stavbu krbů a pecí.
Pozvání na Veselý Kopec však přijal i držitel čestného titulu „Nositel tradice“ Antonín Moštěk z Vlčnova a další mistři tohoto tradičního řemesla. Ve skanzenu pak nechyběla ani možnost využít služeb dráteníka při opravě rozbitých věcí.
Zahájení sezony doprovázel značný zájem návštěvníků, zoufat si však nemusejí ani ti, kteří úvodní program „zaspali“.
Další akcí na Veselém Kopci bude od 1. května výstava prací žáků výtvarného oboru ZUŠ Hlinsko a na 22. května zde bude připraven program „Bylinky a koření“.