Na peronu stojí například výprava z Dvakačovic v čele s evangelickým farářem Dušanem Ehmigem. Letos si pro světlo jedou už potřetí. S sebou mají krom lucerny i několik svíček ve sklenicích. Pro jistotu. „Na Štědrý den od tří odpoledne pořádáme pobožnost, kde budeme zpívat, hrát na flétny a rozdávat Betlémské světlo," říká farář.

S úderem dvanácté konečně přijíždí vlak. Dovnitř i ven se hrnou cestující a pak vystupují skauti, kteří ihned zapalují připravené svíčky čekajících lidí. „Zájem nás překvapil, na každé zastávce stálo hodně lidí. Možná více, než loni," říká skaut Zdeněk Matějka, kterého ještě čeká výprava do Ostravy.

Ve třech lucerničkách si odnáší Betlémské světlo i Jaroslav Blažek s celou rodinou, kteří si bez něj už Vánoce nedovedou představit. „Jsou to přeci jenom svátky světla," říká Jaroslav a pokračuje: „Jedna svíčka snad vydrží, nechám řídit manželku, ta jezdí pomaleji. Doma jej rozdáme celé rodině."

Kdo nestihl sobotní rozvoz, nemusí věšet hlavu. Bude mít ještě několik příležitostí na celém Chrudimsku.

Kam si pro něj zajít

S hořící svíčkou odchází i Barbora Licková, kterou čeká velký úkol udržet hořící plamínek až do 23. prosince, kdy budou chrudimští skauti stát od pěti do šesti odpoledne na Resselově náměstí před kostelem a rozdávat Betlémské světlo všem zájemcům.

Světélko bude možné získat i ve Slatiňanech, a to konkrétně 23. prosince od 16 do 18 hodin na místním zámečku, kde bude stát živý betlém. V tento den si lidé budou moci odnést Betlémské světlo také z tee-pee před kostelem sv. Bartoloměje v Heřmanově Městci. Bude zde stát od pěti do sedmi večer.

Hlinečtí si pro Betlémské světlo mohou zajít 23. prosince k obchodnímu domu Růže na sídlišti, kde bude k dostání od 17:00 do 17:20 a pak od 17:40 do 18:00 v místním Betlémě u vánočního stromu.