Pátek - slalom

Na trati dvoukolového slalomu během úvodního dne se jezdci v mrazivém počasí museli vypořádat s nástrahami branek postavených na tvrdém sněhovém podkladu.

Kategorie starších žáků a žákyň ovládli zahraniční jezdci. Na nejvyšší stupeň mezi staršími žáky útočil ze druhého místa po úvodnímkole domácí Marek Fryček, ale nakonec se musel sklonit před uměním Švéda Kima Wiklunda. „Jsem stoprocentně spokojený. Stříbro beru všemi deseti. Švéd měl skoro dva metry, takže mu to víc jelo,“ usmíval se sympatický český reprezentant.
„Mám rád zavřenější trať jaká byla postavena dnes a ledový podklad mi nevadí,“ pochvaloval si včerejší podmínky žák devátého ročníku základní školy v Ústí nad Labem.
Také mezi staršími žákyněmi zvítězila zahraniční závodnice. Domácí fanoušky ovšem musela potěšit skutečnost, že hovoří plynulou čestinou. Nizozemka Adriana Jelinková má totiž maminku Češku, která se provdala do země tulipánů. Mimořádný sjezdařský talent žije v Holandsku, ale po většinu roku trénuje v rakouských Alpách. Podle Adriany Jelinkové bylo zahajovací kolo velmi lehké.
„Ve druhém jsem sice udělala pár drobných chybiček, ale na bezpečné vítězství to stejně stačilo,“ rozplývala se spokojená Nizozenka s českými kořeny v cíli. O její skvělé jízdě svědčí fakt, že součet časů Jelinkové z obou kol byl na totožné trati o dvě vteřiny lepší než vítězného Švéda Wiklunda ve stejné věkové kategorii! Jelinkové tak rázně nakročila k zopakovaní zisku ceny pro absolutně nejlepší dívku na Skiinterkriteriu.
Také v mladší kategorii dívek slavily oranžové barvy Nizozemců po vítězství Bowie Borchartové. Čeští slalomáři nepustili zahraniční jezdce na stupně vítězů mezi mladšími žáky. Nejrychlejší byl Jan Straka.
Po prvním dni vedou v hodnocení národů Češi. Přestože především kategorie staršího žactva nenaplnila očekávání, podařilo se Českému „A“ výběru ovládnout v celkovém hodnocení národů úvodní den Skiinterkriteria. Češi vedou se 111 body před druhými Nizozemci (79 bodů) a třetími Slováky (77 bodů).

Sobota - obří slalom

Skiinterkriterium uzavřel druhý soutěžní den. Na dvě stovky jezdců v sobotu bojovaly o čtyři sady medailí v obřím slalomu.
Páteční triumf ze slalomu zopakovala mezi staršími žákyněmi Nizozemka Adriana Jelinková, a obhájila tak titul absolutní vítězky Skinterkriteria z loňského roku. „Trať byla velmi rychlá a tvrdá, což mi vyhovuje, a navíc se mi strašně líbí název sjezdovky – černá,“ vtipkovala v cíli plynulou češtinou vítězka. „V Říčkách se cítím opravdu moc dobře a obhajobu vítězství na Skiinterkriteriu považuji za velký úspěch,“ neskrývala spokojenost talentovaná Holanďanka s českými kořeny.
Nizozemky se v obřím slalomu těšily ze zlatého double podtrženého stříbrem. Mezi mladšími žákyněmi totiž byla o čtyři setiny nejrychlejší Liv〜vy van Saaseová před vítězkou pátečního slalomu Boxií Borchartovou.
Ze druhého zlata mezi staršími žáky se radovali Švédové. V obřím slalomu triumfoval Fredrik Baeur. Jeho reprezentační kolega Kim Wiklund, nejrychlejší ze slalomu, bral bronz stejně jako jejich krajanka Anna Arnesennová. Čeští jezdci v obou starších kategoriích vybojovali stříbro – postarali se o ně Dominika Drozdíková a Martin Štěpán.
Český tým zvítězil v hodnocení národů se ziskem 232 body, před Nizozemskem (171 bod) a třetím Švédskem (143 body). Na konečném úspěchu domácí reprezentace měli lví podíl mladší žáci. Stupně vítězů po oba soutěžní dny zcela ovládlo trio Filip Forejtek a „Honzové“ Straka se Zabystřanem. Titul absolutního šampiona mezi chlapci získal Jan Straka – zlatý ve slalomu a stříbrný v obřím slalomu.
Otec absolutního vítěze Jan Straka starší byl vedoucím české výpravy. Po pátečních rozpacích z výkonů svých svěřenců ve starších kategoriích byl nakonec s výkony českých závodníků spokojen. „Ukázalo se, že naše síla je nyní především v mladších kategoriích. V širší konkurenci starších ročníků se projevují větší finanční možnosti soupeřů. Lyžovat na ledovci tak často jako Němci, Rakušané či Holanďané si bohužel nemůžeme dovolit.“

Přehled medailistů

Pátek – slalom
Starší žákyně: 1. Jelinková Adriana (Niz.) 92,23 s., 2. Vlhová (SR) 93,47, 3. Ledecká (ČR A) 94,88; starší žáci: 1. Wiklund (Švéd.) 94,64, 2. Fryček (ČR A) 94,81, 3. Zvejnieks (Lot.) 96,11; mladší žákyně: 1. Borchartová (Niz.) 77,04, 2. Adámková (SR) 77,46, 3. Zemková (ČR B) 77,93; mladší žáci: 1. Straka (ČR A) 73,96, 2. Zabystřan (ČR B) 74,62, 3. Forejtek (ČR A) 75,42 sekundy.
Starší žákyně: 1. Jelinková (Niz.) 91,65 s., 2. Drozdíková (ČR A) 94,60, 3. Arnessonová (Švéd.) 95,60; starší žáci: 1. Bauer (Švéd.) 94,51, 2. Štěpán (ČR B) 95,53, 3. Wiklund (Švéd.) 95,61; mladší žákyně: 1. Saadeová 48,72, 2. Borchartová (obě Niz.) 48,76, 3. Mireková (Pol.) 48,82; mladší žáci: 1. Forejtek 47,60, 2. Straka (oba ČR A) 48,06, 3. Zabystřan (ČR B) 48,15 sekundy.