„Pro nás to jsou zcela běžné věci, ale také to jsou jediné autentické předměty, které se z Ležáků dochovaly," podotýká archeolog Jan Frolík.

V zemině se také nalezly střepy keramiky, která pochází z 15. století. Tento nález dokazuje, že Ležáky byly osídlené dlouho před tím, než se zmiňují oficiální prameny.

Archeologům se podařilo odkrýt vstupní chodbičku a zastavili se u klenby zasypaného sklepa. Jeho další odkrytí by podle Jana Frolíka bylo velmi náročné, aby se stěny nepropadly.

Další výkopové práce už ale ve vypálené osadě pokračovat nebudou. „Pietní území je už podle mě dostatečně prohledané. Odkrytí celého sklepa by bylo finančně hodně náročné, tak jsme se rozhodli, že jej opět zasypeme," říká vedoucí útvaru Ležáky Kamila Chvojková.

Nalezené předměty se právě v Regionálním muzeu v Chrudimi čistí a evidují, aby se vrátily zpět do Ležáků. „Vymyslíme způsob, jak je zakomponovat do expozice, aby v Ležákách byly autentické předměty," doplňuje Kamila Chvojková.

Archeologové při pátrání vycházeli z demoličního výměru z roku 1943. Ten se však ukázal byl spíš skicou, než přesným zakreslením všech domů a teprve napodruhé se archeologové „trefili".