„Všichni přišli do třídy natěšení, nemohli se už dočkat začátku vyučování,“ říká učitelka Helena Müllerová, která se stará o nový školní potěr ve své 1.C. I když se prvňáci zdrželi včera ve školních lavicích jen jedinou hodinu, leccos se už dokázali naučit. „Takže všichni vědí, jak správně ve škole pozdravit nebo jak se přihlásit o slovo,“ vysvětluje Müllerová. Děti už dokonce znají básničku. Jmenuje se „Byla jedna třída a v ní spala křída“. Školáci si podle paní učitelky zaslouží za první den docházky velikou pochvalu. „I tu básničku zvládli úplně všichni,“ chválí paní učitelka.

Svoji první cestu do školy z Hamrů do Hlinska absolvovala včera Erika Hašlerová nikoliv v autě nebo autobusem, ale k dispozici měla kočár tažený koňmi. Erika byla jedním ze 124 dětí, které včera poprvé usedly do lavic tří hlineckých ZŠ. Tři první třídy otevřela ZŠ Ležáků, která hlásí 63 prvňáčků. Dvě třídy a v nich celkem 35 dětí má letos ZŠ Resslova. Jednu první třídu s 26 dětmi pak otevřela ZŠ Smetanova.

Také škola vHeřmanově Městci se musela letos vyrovnat svýrazným úbytkem žáků. Oproti loňským 735 školákům jich sem letos bude docházet o několik desítek méně. „Přesné číslo ještě neznáme, bude jich však zřejmě méně než sedm set,“ uvádí ředitel Stanislav Mráz. Súbytkem žáků se Heřmanoměstečtí vyrovnali tak, že snížili počet pedagogů a také omezili rozsah přesčasové práce. Heřmanoměstecká škola ale přesto patří mezi největší školy na Chrudimsku.