Situace by prý mohla vést i k prodloužení povinné školní docházky. „Například v Ústeckém kraji se to týká čtrnácti dětí ze sta,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Doživotní chudoba

Tyto děti si podle ní zadělávají na celoživotní problémy. „Pokud nebudou mít dokončenou ani základní školu, tak je můžeme rekvalifikovat do rána do večera, ale zaměstnavatelé je nechtějí,“ dodala s tím, že jsou tak odsouzeny k doživotní chudobě.

Řešením by podle ní mohlo být prodloužení školní docházky, o níž se prý ve vládě už diskutuje. V jakém rozsahu by však k němu mohlo dojít, nespecifikovala.

Podle ministerstva školství Česko patří mezi země s nejnižším počtem dětí a mladistvých končících školu předčasně. „Navzdory tomu se v posledních několika letech projevuje mírný nárůst výše předčasných odchodů ze vzdělávání,“ přiznává mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Často si prý lidé doplní vzdělání později. Řešit se to podle Lednové dá například lepším poradenstvím na školách. Nakolik je reálné prodloužení povinné docházky, neřekla.

Změny v dávkách

Maláčová včera poslancům také představila návrh nové podoby některých sociálních dávek. Konkrétně se to týkalo zákona o přídavku na bydlení.

Tento přídavek má nahradit dosavadní dávky na bydlení, tedy příspěvek a doplatek. Mimo jiné má být jeho vyplácení podmíněno tím, že jeho příjemci budou posílat své děti do školy. „Stanovili počty hodin omluvených rodiči na sto hodin za pololetí. To se ale netýká zdravotních důvodů,“ řekla ministryně. Proti jsou některé neziskové organizace, podle nichž případná ztráta dávky a tím i bydlení docházku nezlepší.