Muzeum ve Svratouchu se v tomto ohledu odlišuje, neboť více než 60% z celkových 44 exponátů jsou veteráni zahraniční provenience.

„Součástí výstavy jsou třeba předválečné anglické stroje, a to konkrétně čtyřválcové Ariely ze 30. let a Douglasy s ležatými válci. Vzácný je i dánský motocykl značky Nimbus, německé motorky BMW a klenotem v české sbírce je patrně pragovka a předválečné Jawy," vyzdvihuje zajímavé kousky Pavel Šiller s tím, že všechny exponáty jsou funkční.

Veteráni pocházejí ze sbírek motoristických nadšenců, kteří je do muzea zapůjčili, a to nejen proto, aby se pohledem na technické skvosty mohli pokochat i jiní, ale muzejní budovy nabízejí velmi dobré zabezpečení.

Budova staré evangelické školy prošla důkladnou rekonstrukcí. Stavebníci zamřížovali okna i dveře a bezpečnostní techniky nainstalovali sledovací kamery i pohybová a kouřová čidla.

Podle slov starosty Svratouchu Jiřího Sochy se zatím pro veřejnost otevřely dvě expozice, nicméně muzeum jako takové se bude dál rozšiřovat, až se podaří nashromáždit dostatek financí.

„Muzeum jsme otevřeli na sezónu, aby se dostalo do povědomí. Do konce roku bychom rádi dokončili sociální zařízení," říká starosta. Plánuje se například vybudování dalších výstavních prostor v patře.

Muzeum motocyklů však původně ve Svratouchu vzniknout nemělo. V roce 2007 získala obec starou evangelickou školu do svého vlastnictví a nejprve zde měly být vystaveny obrazy malíře Jindřicha Hegra. Z tohoto nápadu postupně sešlo a objevil se nový – muzeum řemesel. To však Svratouch předběhla Svratka, která již před druhou světovou válkou obdobnou expozici měla a nyní ji pouze oprášila.

„Bylo nelogické dělat dvě stejná muzea pár kilometrů od sebe. Nápad vystavit motorky zastupitelé schválili. Jsem z toho nadšený, protože už během otevření se tu sešlo na 700 lidí a zatím jsme nezaznamenali žádný negativní ohlas," dodává Jiří Socha. Muzeum historických motocyklů je ve Svratouchu otevřeno každý den vyjma pondělí od 10:00 do 17:00.