Skuteč sice nepřipomíná pověstné město Hameln, kde přemnožené škůdce musel vyhnat až magický pištec, přesto v rámci pravidelné regulace hlodavčí populace už pracovníci specializované firmy nakladli do sklepů i kanalizace speciální jed.

„Nejde o žádný extrémní výskyt, ale potkani se tu a tam objeví," poznamenává skutečský starosta Pavel Bezděk. Aby však podzimní deratizace za bezmála 20 000 korun nevyšla vniveč, apeluje vedení radnice na obyvatele, aby nevyhazovali zbytky jídel do kanalizace, čímž potkany jen vykrmují a podporují v množení. Druhý apel míří přímo na vlastníky nemovitostí, aby se do plošné likvidace škodlivých hlodavců také připojili.

„Deratizace probíhá hlavně v objektech v majetku města, přípravek proti hlodavcům se dává i do některých úseků kanalizačních šachet. Oslovujeme i společenství vlastníků, aby se k deratizaci připojili. Pokud se do ní zapojí většina, má to větší účinek," vysvětluje starosta Bezděk.

Zátah proti potkanům se provádí na podzim, kdy se tito škůdci začínají ve větší míře stahovat do sklepů a kanálů. Do konce října by mělo být jasné, jaký měla deratizace účinek a případně se naplánuje i dodatečná akce, ke které by mělo dojít na jaře.

Standardně se pro hubení potkanů používají granule obsahující různé příchuti, které pracovníci deratizačních firem volí podle prostředí, kde právě škůdce hubí. Například v pekárnách maso, nebo v masnách naopak cukr. Přípravek obsahuje také hořčinu, aby odradila kočky, psy nebo i malé děti.

Granule však obsahuje jen malé množství jedu, které hlodavcům ublíží, ale lidem či zvířecím mazlíčkům už nikoliv. (lv)