„Ano, tuto informaci mohu s potěšením potvrdit. Jsem rád, že naše žádost uspěla a my můžeme vybudovat další domov důchodců s pětašedesáti lůžky,“ říká starosta Skutče Pavel Novotný.

Chrudimsko patří k oblastem, které mají nejnižší počet lůžek pro seniory, kteří už nemohou žít v domech s pečovatelskou službou a potřebují větší péči v domovech důchodců. „Je znát, jak lidé stárnou. Jsme si toho vědomi, proto jsme vyvinuli velkou snahu přestavět penzion pro seniory na domov důchodců velká. Ten první je hned v sousedství, takže oba objekty stavebně propojíme,“ vysvětluje starosta.

Třímetrová chodba umožní pohyb personálu po obou domovech, bude sloužit k přemístění prádla, pokrmů, ale stane se rovněž zimní zahradou. Nový domov důchodců bude stejně jako sousední dům vytápěn tepelným čerpadlem, čímž provozovatel významně sníží provozní náklady.

Přestavba penzionu nebude příliš složitá, půjde o vnitřní úpravy. Stávající vany nahradí sprchy, na každém podlaží budou vybudovány jídelny. Průměrný věk obyvatel tohoto objektu s nájemními byty přesahuje osmdesát let. „Ti soběstační mohou využít naši nabídku, přidělíme jim městský byt. Jsme připraveni se čestně vypořádat. Ti, kteří mají o umístění v domově důchodců zájem, samozřejmě v objektu i nadále zůstanou,“ dodává starosta.

Skuteč se dočká druhého domova důchodců zřejmě už v příštím roce, v Heřmanově Městci jsou taková zařízení rovněž dvě, jedno je od letošního prvního ledna ve správě města. Domov důchodců rovněž provozuje město Hlinsko. Chrudim na dotaci státu už dlouhá léta čeká. Objekt by měl být vybudován v sousedství domu s pečovatelskou službou v ulici Strojařů, pozemek už je pro tyto potřeby vytyčen.

Chrudimi se dotaci nedaří získat

Chrudimi se nedaří postavit domov důchodců. Už dlouhá léta usiluje o získání státní dotace na jeho výstavbu, má k tomu vyhrazen pozemek. Narozdíl od okresního města bude mnohem menší Skuteč stavět už druhé zařízení tohoto druhu.

O pár slov jsme v pondělí požádali poslance parlamentu a bývalého chrudimského starostu Ladislava Libého. Ten o dotaci na domov důchodců usiloval už v době svého působení na radnici a hledá cesty financování i v současném politickém postu. „Dotační politika ministerstva práce a sociálních věcí je komplikovaná. Skutči se i přesto podařilo získat dotaci. Devět milionů je ve srovnání s osmdesáti miliony, které potřebuje Chrudim, malá částka. Možná proto Skuteč dostala přednost,“ míní Ladislav Libý, kterého překvapilo, že ve Skutči vznikne pětašedesát lůžek. „Máme málo domovů důchodců, je to určitě dobrá zpráva,“ dodává Libý. Jako bývalý chrudimský starosta už do svého rodného města přinesl spoustu peněz. „Obchvat je na dobré cestě, jen ten domov důchodců se zatím nedaří,“ krčí rameny.

Město Skuteč k devíti milionům korun od ministerstva práce a sociálních věcí přidá své prostředky, přispět by měl i Pardubický kraj. „Celkový rozpočet na vybudování pětašedesáti lůžek je 13,8 milionu korun. V tuto chvíli již jednáme se stavební firmou,“ řekl starosta města Pavel Novotný.