Nyní bude záležet na dohodě všech tří starostů měst, na jejichž katastru Městská policie Skuteč slouží, zda vyhlásí výběrové řízení a doplní sedmého člena strážců pořádku, nebo nechají sbor ve sníženém počtu.

Potenciální nováčkové se však budou muset připravit na to, že příslušníci MP Skuteč nesedí s rukama v klíně na strážnici.

Asistenti pomáhají

„V roce 2015 řešili skutečští strážníci celkem 1287 událostí z toho se jich 331 odehrálo v Luži, 177 v Proseči a 779 ve Skutči. V každé obci strávily hlídky zhruba 1 896 hodin, z toho přibližně 388 hodin pěší obchůzkovou činností," uvádí velitel skutečských strážníků Jiří Stuna. V loňském roce posílili řady MP Skuteč také tři asistenti prevence kriminality – Richard Polák, Stanislav Tuľa a v Luži Jaroslav Šamko.

Třináct případů předávali muži zákona policistům kvůli podezření ze spáchání trestného činu, hlídky asistovaly u 25 dopravních nehod a řešily 18 majetkových přestupků. Strážníky však nejvíce zaměstnalo celkem 618 přestupků proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu.
Za zmínku stojí například noc z 27. na 28. ledna. Krátce po půlnoci si hlídka všimla hořících větví nedaleko Kutřína. U ohně nikdo nebyl a plameny se šířily k lesíku. Muži zákona proto přivolali hasiče.

Před půl druhou už spěchali na benzinovou stanici ve Skutči, kterou si obhlížel podezřelý muž a obsluhy se dokonce ptal na přítomnost policejních hlídek ve městě. Když na místo dorazili strážnic pořádku, dotyčný už zde nebyl.

Strážníci jej vystopovali mezi ulicemi Družstevní a Sládkova, nicméně měl velký náskok a podařilo se mu zmizet na sídlišti. Po několika hodinách se vrátil na čerpací stanici, sedl do auta, které tu nechal, a odjel směrem na Skutíčko.

Dramatické noci však nebyl konec konec, neboť po půl čtvrté ráno hlídka dorazila k dopravní nehodě u Leštinky. Řidič stále seděl ve voze omráčený po silném nárazu. Strážníci mu okamžitě poskytli první pomoc a až do příjezdu záchranářů a hasičů kontrolovali životní funkce raněného. Jak se posléze ukázalo, byl to právě ten podezřelý muž, který před strážníky prchal od benzínové pumpy.