Udržet si kondici, zastavit ubývání sil a udělat něco pro své zdraví i náladu. To je hlavní cíl podzimní akce pro seniory, kterou pod názvem Rotopedtours a Pěškotours již osm let organizuje občanské sdružení Národní síť podpory zdraví. I letos jízdou na rotopedu nebo pěší chůzí přivítali senioři z celé republiky podzim tak, že každý ušel nebo ujel to, co zvládl.

Na jednoho účastníka připadlo v průměru 45,5 kilometrů za měsíc, což často nezvládnou ani mnohem mladší a zdravější lidé.

Senioři z Lůžkového a sociálního centra pro seniory v Chrudimi se projektu zúčastnili už podruhé „Myslím, že i teď byl projekt v našem Centru úspěšný. Někteří klienti se do projektu zapojili s plným nasazením hned, jiné jsme museli trochu víc motivovat a povzbudit. Klienti, kteří se zúčastnili, pozorují zlepšení pohyblivosti i nálady. Určitě se budou snažit udržovat se v kondici i dál a my je v tom budeme rádi podporovat," ujišťuje sociální pracovnice Vanda Vošvrdová. V chrudimském zařízení se zapojilo 38 seniorů, tj. téměř dvě třetiny jeho obyvatel. Dohromady za měsíc ušli a ujeli na rotopedech a šlapadlech 364,5 km a pomyslně tak překonali například vzdálenost z Chrudimi do Krakova.

Akce se zalíbila i klientům Domova pro seniory Heřmanův Městec. Ti se letos zúčastnili poprvé a 17 z nich hned urazilo úctyhodných 653 km! Pomyslně se tak dostali až do polského přístavu Gdaňsk. Většinu kilometrů Heřmanoměstečtí našlapali v zámeckém parku, přes 200 km zdolali i na motomedu.