Slatiňanská Kaštanka jako významný krajinný prvek existuje od 19. století. Alej byla původně topolová, ale postupem času se z ní stala alej kaštanová, tak jak ji známe dnes. Táhne se ve více než kilometrové délce od křižovatky ulic Sečská s hlavní silnicí na Chrudim podél hřebčína a dále kolem slatiňanského zámeckého parku až k místu bývalé, dnes již neexistující Černé brány.

PLÁN EXISTUJE

Převážně kaštan koňský střídá v její horní části po pravé straně několik stromů kaštanovníku jedlého. Ten zde byl vysázen po rozšíření silnice a vykácení původních stromů. Bohužel kaštany nepatří k dlouhověkým stromům, a tak je docela možné, že Kaštanku v její současné podobě vidíme naposledy. Ostatně její horní část již byla vykácena, ale do dvou let by měla být nahrazena stromy novými. Co bude se zbylou a podstatně větší částí Kaštanky, to se ještě uvidí. Plán na její revitalizaci je zpracován…

Jak jsem již uvedl, je možné, že Kaštanku v její současné podobě vidíme naposledy. I to by mohl být důvod pro vaše hlasování v anketě Alej roku 2016. Hlasování probíhá do konce roku 2016 na stránkách www.alejroku.cz. K propagaci Kaštanky je na Facebooku speciální stránka „Slatiňanská Třešňovka a Kaštanka" – www.facebook.com/kastankatresnovka, kde se dozvíte podrobnosti o anketě a najdete tam zajímavosti a fotografie z Kaštanky. Děkuji za váš hlas!

Miroslav Pleskot