Kulturní program se odehrál v hlavním objektu, na zahradě, kde bylo instalované pódium a prodejní stánky s občerstvením, ale i s výrobky klientů domova. Vychovatelky a ošetřovatelky se staly prodavačkami tohoto zboží, které nese nálepku originality a nesnaží se kýčovitým tvarem či barvami o podbízivost. Zájemců o koupi keramiky a dalších výtvorů bylo mnoho, a tak už v odpoledních hodinách bylo na pultech jen pár hrníčků a šperků.

Klienti slatiňanského domova se na Den otevřených dveří hodně těšili. Mnozí se totiž dočkali příjezdu svých rodinných příslušníků z celé republiky, o čemž svědčily státní poznávací značky přijíždějících aut i pohled na hloučky objímajících se rodičů a dětí.

Kdo v sobotu na tuto rozsáhlou akci zavítal, nenechal si ujít prohlídku prostor, ve kterých klienti žijí.

V posledních letech se do zlepšení kvality této sociální služby investovalo mnoho milionů korun, což je na první pohled znát třeba při návštěvě barevných domečků stojících v sousedství hlavní budovy. Jsou vkusně a účelně zařízené, mají moderní vybavení. „Takovou kuchyň a obývák bych si tedy užívala,“ obdivovala interiér domku s oranžovou fasádou Lenka Ulmová, která do Slatiňan zavítala společně se svou dcerou Monikou z Ústeckoorlicka. Obdiv jako tradičně sklízel Sluneční dům, který patří i po dlouhých letech od začátku výstavby k originálním stavbám v České republice.

Klienti i návštěvníci si užili kulturní program. Zahrada i parket se spojily v jednu velkou diskotéku.

Lidé zkoprněli při pohledu na "prezidenta" gumáka

Den otevřených dveří v Domě sociálních služeb byl v sobotu zahájen recesí, která na chvíli paralyzovala mnoho návštěvníků. Příjezd „prezidentské limuzíny byl vskutku věrohodný.

Kolona vedená silnými motorkami vzbudila okamžitě velkou pozornost všech, kteří byli na zahradě slatiňanského ústavu. Členové „ochranky“ v černém a bedlivě chránili „prezidenta“. Za Václava Klause se převlékl jeden ze zaměstnanců domova, který si na hlavu navlékl „gumáka“ a na dobré tři minuty mystifikoval mnohé návštěvníky. „Ta scénka byla překvapivá a hodně věrohodná. Lidé tomu z počátku věřili,“ směje se ředitel slatiňanského domova sociálních služeb Miroslav Kubín. „Prezident“ po chvíli odjel, a tak zábava mohla pokračovat.

Hvězdou sobotního odpoledne byl účastník televizní soutěže Superstar Petr Poláček. Na pódiu hráli i muzikanti z nejbližšího okolí, třeba Wječná žízeň, skupina III. cenová a další interpreti. Jejich vystoupení se změnilo ve spontánní taneční zábavu, tancovalo se nejen v prostoru pod pódiem, ale i na trávníku. Klienti domova si Den otevřených dveří užili dosyta a dobře se bavili i samotní návštěvníci této tradiční akce. „Vystřídalo se jich podle odhadu šest set padesát. Někdo přišel na pivo a steak, jiný zůstal několik hodin. Vstupné bylo dobrovolné, a tak je obtížné odhadovat počet,“ dodává ředitel DDS Slatiňany Miroslav Kubín.