Mezi zásadní slatiňanské investiční položky bude v příštím roce patřit dohotovení kanalizace ve směru na Podhůru. „Řádově tu půjde o náklady v objemu několika milionů korun, ale konkrétní částka bude známa až na základě uzavřeného výběrového řízení. Je také schváleno vypsání výběrového řízení na kanalizaci v Trpišově, což bude investice za desítky milionů korun," předeslal slatiňanský starosta Ivan Jeník.

Návrat do historie

Slatiňanští chtějí rovněž pokračovat v potřebných rekonstrukcích chodníků, například v Dělnické a v Nádražní ulici, což si vyžádá přes jeden milion korun.

Vpřed se má posunout i zamýšlená „předělávka" někdejšího objektu Modely, tedy domu, jenž se nachází mezi řekou Chrudimkou a slatiňanským zámkem. Nevzhledný stávající objekt se tu má přeměnit ve stavbu, která by architektonicky více ladila se samotným zámkem a upomínala by na svou někdejší historii. „V příštím roce vypíšeme architektonickou soutěž, kdy zadáme její základní podmínky a věříme, že poté i samotní architekti přijdou s nějakými zajímavými nápady, jimiž se budeme moci nechat inspirovat. Momentálně je dům jakousi nepěknou škatulí a my bychom byli rádi, kdyby po rekonstrukci více připomínal tzv. Kabeláčův mlýn, který tu stával na začátku minulého století," doplnil starosta.

Náměstí i ZUŠka

Ve schváleném chrasteckém rozpočtu bude hrát prim provedení první etapy rekonstrukce Náměstí za částku zhruba pod deset milionů korun.

„Investici kolem čtyř milionů korun pak bude představovat oprava bytového domu o čtyřech bytových jednotkách na nádraží. Jde v podstatě o poslední bytový dům v majetku města, který nám ještě chybí doopravit. Zhotovitel této opravy se bude soutěžit v nejbližších týdnech," uvedla chrastecká starostka Martina Lacmanová.

V Chrasti dále počítají také se zásadní rekonstrukcí budovy i vnitřních prostor a sítí základní umělecké školy nebo s pokračujícími rekonstrukcemi chodníků. (man)