Minulé komunální volby umožnily ve Slatiňanech pokračovat v práci stejné koalici, která tady vládla už v minulém volebním období. Politické subjekty SNK-ED a Sedma se bez potíží shodli i na jménu staronového starosty Ivana Jeníka, který tak nyní zažívá již čtvrté volební období ve funkci starosty.

„V uplynulém roce se naše snaha ubírala směrem k chodníkům. Například se vybudoval chodník ve Schmoranzově ulici. Někteří namítají, že končí slepě, ale vždy chodník někde začíná a někde končí. Došlo také k propojení chodníku Nerudova a Školská a dokončují se parkové úpravy v této části," předeslal Ivan Jeník. „Opravili jsme hrob bývalého nejdéle sloužícího starosty města Josefa Holuba. Byl zahájen provoz kompostárny. Dokončuje se výměna veřejného osvětlení na Škrovádském nábřeží. V loňském roce došlo k propojení chodníkem s části Podhůra, kde budeme pokračovat v dobudování chodníku a zároveň dojde k napojení kanalizace celé části. Buduje se chodník od radnice směrem k mostu z důvodů zvýšení bezpečnosti chodců," pokračuje starosta Jeník.

Začali hřištěm

Starosta zároveň ujišťuje, že město intenzivně pracuje a jedná o možnosti zvýšení bezpečnosti chodců na ulici T.G. Masaryka. „Komunikace je v majetku ŘSD a vše nejde tak rychle, jak by si mnozí přáli," připouští v tomto ohledu starosta.

„Na podzim 2014 jsme otevřeli dětské hřišťátko v Kunčí a letos za pomoci hasičů bude otevřeno sportoviště v Trpišově. Připravili jsme další rozšíření expozice na Švýcárně, kde návštěvnost stále roste. Myslím, že na malé město toho je dost a ještě bychom rádi hodně udělali, hlavně v opravách chodníků. Leč mnohdy to naráží na problémy i za strany občanů vlastnících sousedící pozemky nebo ze strany majitelů částí pozemků pod stavbou," připomíná dále starosta. Radnice podle něj rovněž intenzivně připravuje zahájení prací spojených s možností napojení kanalizace do Trpišova a v plánech města je i příprava záměru na odkanalizování místní části Kunčí.

Vedení města rovněž počítá se dalším zlepšováním prostředí na koupališti.

Dinosaurus žije?

Slatiňanskou opozici reprezentuje především hnutí ANO 2011 se svými čtyřmi zastupiteli. Jením z nich je Marek Tkáčik, který sám podniká ve stavebnictví. Nepřekvapuje proto, že se při kritice radnice zaměřuje především na tuto oblast.

„Nejvíce kritizovaným z Městského úřadu Slatiňany vždy byl stavební úřad. Osobně jsem to zažil jako stavebník i podnikatel. Pro mě důvod jít do voleb a podílet se na obměně tohoto úředního dinosaura. Od voličů ale vím, že zatím se mnoho nezměnilo," předesílá Marek Tkáčik.

Zastupitel říká, že se sám zúčastnil jednoho rozsáhlejšího jednání, při němž se střetl názor notorického stěžovatele a jiného účastníka řízení. „Jednání vyvolal notorický stěžovatel, se kterým si vedení radnice evidentně neví rady. Jednání samo bylo úředním návratem do minula, zastrašování, agresivita, přístup z hlediska síly a zároveň nepřipravenost. Stěžovatel byl hájen. Jen se hledalo, jak si ulehčit práci, dokonce se úředník snažil z jednání mě vykázat. Dojem zdrcující. Musím slíbit voličům, že problém stavebního oddělení MÚ Slatiňany opět přednesu na zastupitelstvu a budu žádat zásah vedení radnice," konstatuje Marek Tkáčik.

Vozíčkáři stále trpí

Za opoziční slatiňanské komunisty hodnotí činnost radnice zastupitel Jaroslav Malina: „Opravy chodníků jdou pomalu. Je pravda, že se dělala kanalizace od místní části Říště, a ta se udělat musela, takže se zase muselo něco jiného odložit, ale oprava chodníků třeba v Klášterní ulici je nutná. Pohybují se tam i děti z ústavu a mnohé z nich jsou přitom odkázány na vozíky," upozornil Jaroslav Malina. „Je dobře, že se pokračuje v osvětlování přechodů, teď je zpracován třeba projekt na přechod u prodejny potravin Málek, avšak já jsem na zastupitelstvu apeloval hlavně na osvětlení kritického přechodu u pekárny. Kdybych měl ale vedení města známkoval jako ve škole, dal bych mu dvojku. Dělá se toho docela dost," dodal zastupitel.

Koho máme na radnici ve Slatiňanech?

  • Rekonstrukce trati není příliš populární

Život lidí ve Slatiňanech ztěžuje dočasná absence veškerého vlakového spojení. Práce na rekonstrukci železnice protínající město kritizuje i starosta Ivan Jeník. „Za ty čtyři měsíce jsem přišel o několik let života, neboť komunikace s investorem a stavební firmou byla zpočátku hodně problematická. Všichni se zaklínají vysokou investovanou částkou, kvůli níž jde z jejich pohledu všechno ostatní stranou. Řidiči náklaďáků například nedodržovali maximální rychlost či další dopravní značení, stavbaři dělali nepořádek atd. Lidem to znepříjemnilo život," říká starosta.

  • Chodník se začíná rýsovat

Mezi nejaktuálnější  investice města patří probíhající výstavba chodníku u u hlavní komunikace v ulici T.G. Masaryka. Chodník vzniká mezi slatiňanskou radnicí a nedalekou restaurací U Zámku.

  • U bývalé Modely je možné parkovat

Objekt bývalého mlýna užívala svého času firma Modela. Nemovitost teď patří městu, které ji hodlá v dohledné budoucnosti rekonstruovat. Zpevněná plocha u budovy mezitím slouží jako parkoviště.

  • Spojnice ulic slouží především dětem

Ulici Nerudovu s ulicí Školskou teď propojuje nový chodník. Cesta byla otevřena na začátku tohoto školního roku a umožňuje bezpečný přesun mezi budovami, jež často navštěvuje zdejší žactvo.

ANKETA: Rozvíjejí se Slatiňany v posledním roce správně?

Dita Maierová, Slatiňany, 37 let

Žiji tu teprve šest let, a to je vlastně na radnici ve Slatiňanech stále ten samý starosta. U nás na sídlišti se neudálo bohužel nic, ale rádi bychom tam měli opravené chodníky.

Iveta Sedláková, Slatiňany, 36 let

Rozvážím letáky, často i za tmy, takže jsem ráda za nové osvětlení v Čechově ulici. Potěšil mě i nový chodník u malého hřiště. Po cestě od nádraží ale chybí odpadkové koše.

Jiří Kadeřávek, Slatiňany, 89 let

Nejvíc mě trápí ta hustá silniční doprava. Teď jsem stál snad pět minut na kraji silnice a nemohl jsem vůbec přejít na druhou stranu. S tím ale město asi moc neudělá.

Ludmila Benešová, Slatiňany, 68 let

Podle mě se toho za poslední rok udělalo pro občany celkem málo. Přivítala bych třeba zbudování osvětlení na dalších přechodech pro chodce v ulici T.G. Masaryka.

Tomáš Starka, Slatiňany, 15 let

Líbí se mi nová cesta u hřiště. Ještě bych se přimlouval za vykácení velkého keře v travnatém cípu u stadionu. Slézají se v něm lidé, kteří dělají nepořádek