V těchto dnech začala rekonstrukce a revitalizace slatiňanské Třešňovky. Oblíbený park na půli cesty mezi městem a výletní restaurací Monaco čeká v následujících dvou letech výrazná změna.

Do Třešňovky již vstoupili lidé z firmy Kaisler zabývající se údržbou zeleně, kteří se tu ohánějí hráběmi, pilami i motorovými kosami. Pichlavé ostružiníkové plantáže vyžíná i jednatel firmy Rostislav Kaisler. „Jsme rádi, že jsme se mohli pustit do díla už teď, v zimě, kdy pro zahradníky obvykle nebývá až tolik práce. Zatím nám přeje i počasí – je sice chladno, ale slunečno,“ pochvaluje si Kaisler a znovu zapíná motorovou kosu. Do poloviny března přitom zmizí i vytipované staré stromy.

„Procházející lidé se ale nemusí bát, že budou stromy zcela vykáceny. S revitalizací bude spojena i výsadba stromů nových, vše se děje pod dozorem odborné firmy,“ uvádí slatiňanský starosta Ivan Jeník. Kromě odstranění náletových maliníků, ostružiníků, akátů a výměny starých stromů za nové bude návrší obnoveno do své historické podoby. Upravena a doplněna budou také odpočinková místa, oprava čeká i vodou poničenou průchozí cestu. „Celkové náklady dosáhnou částky téměř 900 tisíc korun,“ dodává starosta Jeník.

Období vegetačního klidu využívají také v Heřmanově Městci, kde pokračují práce na projektu regenerace parku Bažantnice rozkládajícím se na ploše přibližně 22 hektarů. Předmětem projektu je obnova vegetačních prvků, což znamená kácení stromů, ošetření stromů a nové výsadby dřevin. V Bažantnici bude celkem 34 stromů vykáceno a 189 ošetřeno, vysazeno bude 198 stromů. Navíc tu přibude ještě 417 keřů. Vysoutěžená cena činí podle starosty města Aleše Jiroutka 1 205 tisíc korun.