Výsledky voleb ve Slatiňanech.Příštím slatiňanským starostou bude opět Ivan Jeník a měnit se nemá ani jméno tamějšího místostarosty Vítězslava Kolka. Vyplývá to z písemné koaliční dohody, kterou ve Slatiňanech podepsali zástupci vítězného SNK ED a druhé nejúspěšnější Sedmy.

V jednadvacetičlenném zastupitelstvu bude mít staronová koalice třináct svých členů, což jí má zajistit další bezproblémové vládnutí. Naopak hnutí ANO 2011 připadne opoziční role, stejně jako komunistům a slatiňanským lidovcům.

Program ano, ale…

Výsledky voleb v Heřmanově Městci.Lidovci by mohli zůstat v opozici i v Heřmanově Městci, byť tu byli ve volbách jen těsně druzí za politickým hnutím Heřmani. Takřka stejná procenta a stejných pět mandátů tu získalo ještě i Živé město Heřmanův Městec. Pokud by se tedy celá trojice dohodla, obsadila by přesvědčivých 15 křesel z jednadvaceti. Jenže jednání v tomto složení prozatím ztroskotalo.

„Shodli jsme se v programových bodech, ale už jsme nenašli společnou řeč ohledně našeho zastoupení ve vedení města," říká Marek Výborný za KDU ČSL. „Dalšími dvěma subjekty nám totiž byla nabídnuta nejvíce dvě místa v městské radě, už ale ne například křeslo místostarosty. S ohledem na výsledek voleb je to málo," domnívá se Marek Výborný.

Heřmani i sdružení Živé město se nyní obrátí na spolek Herout, který by jim se svými dvěma hlasy mohl též zajistit těsnou většinu v městském zastupitelstvu. „Chceme s Heroutem opravdu jednat, ale termín schůzky prozatím ještě neznám," konstatoval ve středu lídr Heřmanů Jiří Pošík.

Výsledky voleb.

V Seči se jednání teprve rozběhnou


Lídr volebně nejúspěšnější Sečské Lilie (6 mandátů) a dosavadní starosta města Marcel Vojtěch říká, že jednání o radniční koalici ještě v Seči ani nezačala.

„Měli jsme hodně práce a já jsem byl také spolu s některými ostatními služebně v zahraničí, takže zatím nebyl čas.

Ale do 10. listopadu, kdy vyprší zákonný termín pro svolání prvního zastupitelstva, to stihneme," uvedl starosta.

V pořadí prvním partnerem pro jednání bude pro Sečskou lilii sdružení SNK pro rozvoj Seče a okolí, které získalo tři křesla.