Jaké jsou vaše zkušenosti a zážitky se stávkou? Překvapil vás dnes nějaký stávkující úřad? Zkomplikovala vám nějak život zavřená škola nebo školní jídelna vašich dětí?
Nebo patříte mezi stávkující a chcete přiblížit své pohnutky?
Podělte se o své názory, dojmy i zážitky s našimi čtenáři! Pište do diskuze k tomuto článku, na e-mailovou adresu chrudimsky@denik.cz můžete posílat i snímky.

CHRUDIM

Středeční stávka zaměstnanců ve veřejném sektoru ztrpčila život i některým lidem na Chrudimsku. Třeba těm, kteří se vypravili za svými záležitostmi na přepážky Městského úřadu v Chrudimi.

„Stávka, hmm. Tak koukám, že asi nepořídím. Souhlasím s tím, že v téhle zemi je třeba dát leccos do pořádku, ale myslím, že zrovna tyhle ‚figury‘ by stávkovat nemusely. Když porovnáte jejich zaměstnání se zaměstnáním někoho jiného, tak si myslím, že se pořád ještě mají dobře,“ kroutil nespokojeně hlavou třiadvacetiletý elektromechanik Tomáš Sochor, jenž si přišel na úřad vyřídit nový řidičský průkaz.

Jinou zkušenost však učinil na stejném úřadě Martin Konečný, který byl pozvaný k vyřízení své záležitosti právě na včerejšek den. „Pořídil jsem výborně, paní byla v kanceláři. Paráda,“ liboval si Konečný při odchodu z úřadu.

Zavřené dveře naopak zastavily Zdeňka Krátkého, jenž tu chtěl zařídit výmaz z technického průkazu pro služební vozidlo. Pan Krátký sice nevěděl, proč úředníci stávkují, bral ale realitu s nadhledem.

„Možná jsem špatně četl denní tisk. Měl jsem za to, že stávkují jen lidé ve školství. No nic, zkusím to zítra,“ dodal, a spěchal do práce. „U nás ve firmě se totiž nestávkuje,“ dodal s úsměvem.

(man)

KROUNA

Zdejší mateřská škola je provozu jako každý jiný den včetně přípravy jídla, ale žáci krounské „základky“ si museli vzít do školy větší svačinu. Kuchyně je dnes zavřená, protože provozní zaměstnanci stávkují.

„Úklid je zajištěn na hygienické minimum, nic víc. Nyní je ve škole stávkový výbor, děti mají z domu připravenou větší svačinu, než obvykle,“ informuje ředitel krounské školy Josef Kyncl.

S žádným protestem rodičů se prý nesetkal. „Nikdo nic nenamítal. Mám pocit, že rodiče vědí, že protestní stávka není jen o platech učitelů, ale třeba i o stavebním spoření a dalších věcech, jež se jich přímo dotýkají,“ zdůraznil ředitel.

LUŽE

Původně plánovaná demonstrace v parku Hamzovy odborné léčebny pro děti a dospělé v Luži – Košumberku se nakonec nekoná, ale zaměstnanci svou podporu protestní akci vyjadřují na petičních listinách.

„Rozdal jsem je v úterý po pracovištích, k tomu jsme obdrželi osmdesát placek na podporu stávky,“ řekl předseda místní odborové organizace Jaroslav Gála, kterého jsme zastihli ve chvíli, kdy navštěvoval jednotlivé pavilony.

Situaci v léčebně dál sledujeme.

(ron)

HLINSKO

Zaměstnanci Městského úřadu v Hlinsku se připojili ke stávce státních zaměstnanců formálně. Na dveřích kanceláří visí solidární nápisy v tomto znění: Zaměstnanci MÚ Hlinsko podporují protestní stávku odborářů ve veřejných službách a vyjadřují svůj zásadní nesouhlas se snížením objemu finančních prostředků na platy zaměstnanců o 10% a se změnou systému odměňování. Svojí nepřítomností na pracovišti však nechceme poškodit občany města, proto se ke stávce připojujeme touto formou.

Leták o podpoře stávky, který mají vyvěšeni někteří zaměstnanci MěÚ v Hlinsku.

„Někdo nápis na dveřích zaregistruje, jiný si ho ani nevšimne. Každopádně normálně pracujeme a návštěvníci se nás na stávku nevyptávají,“ řekl Leoš Remeš z informačního centra.

(ron)

HEŘMANŮV MĚSTEC, SLATIŇANY

Úřadům a školám v Heřmanově Městci se stávka úplně vyhnula. „Vše funguje tak, jako každou jinou středu,“ hlásila heřmanoměstecká místostarostka Zdeňka Sedláčková.

Stejně na tom byli i ve Slatiňanech. „Vše funguje, jak má – škola i městský úřad. A já osobně pracuji až do úmoru těla,“ přidal malý dovětek slatiňanský starosta Ivan Jeník. (man)

Informační leták.
Někteří stávkující z okresu Chrudim se zapojí i do demonstrace, která má krátce po poledni začít na pardubickém Baťkově náměstí. ON-LINE REPORTÁŽ z této demonstrace můžete s námi sledovat ZDE!