Hlavně starší fotbaloví fanoušci mnohdy cítí a myslí stále ještě „federálně“, takže boj Slovenska na jihoafrickém fotbalovém mistrovství světa je pro ně obrovským šlágrem.

I když na pondělní výhru nad favorizovanými Holanďany si ani početná slovenská menšina žijící ve východních Čechách moc nevsázela.

„Myslím, že jim za stavu 0:2 dáme jednu branku, ale že bychom vyhráli, v to příliš nevěřím,“ prognózoval před odpoledním osmifinále Martin Slivka z Chrudimě.

Ani netušil, že nakonec bude mít pravdu. „Holanďani hráli, co potřebovali,“ okomentoval výsledek zápasu.

Rodák od Popradu žije v Česku už sedm let. Oženil se tu, založil rodinu a jezdí jako řidič autobusu. Zápas s Nizozemskem byl první se Slováky, který mohl kvůli pracovnímu vytížení konečně zhlédnout. Uvelebil se doma u televize, hospodě moc neholduje.

„Fandím Slovákům vždycky. A když hrají Češi, tak zase jim,“ vysvětluje svoje dvojí sportovní občanství.

A co v – hlavně hokejových – zápasech, kdy proti sobě stojí právě tyto dva národní týmy? „Hmm, … tak tomu lepšímu,“ směje se.

Do hospody na velkoplošnosnou projekci naproti tomu vyrazil Juraj Grečko, zedník z Hradce Králové. „S kamarády si nesmíme nechat ujít žádný náš zápas. Všechny se doposud hrály odpoledne, takže je stíháme,“ řekl mladý muž.

Ale ani on v pondělí svému národnímu týmu i přes předcházející výhru nad Itálií moc nevěřil. „Ale ostuda to nebyla,“ dodal u sklenice piva.