Rozhovor

Mohu si vaše vystoupení z ODS vyložit tak, že následujete například bývalou pardubickou poslankyni Alenu Páralovou, které také přetekl pohár s příliš „evropounijním“ směřováním strany v posledních letech?
Ano, určitě. Vadí mně rozmělňování postojů ODS, kdy je nejprve vydáno velmi zásadové prohlášení, které pak v koaličním dohadování rozbředne v nesrozumitelný kompromis, který nemá s konzervativními hodnotami ODS nic společného.

Shrňme si to: asi jste zcela zásadně proti půjčce 90 miliard korun na pomoc euru, přímé volbě prezidenta i proti referendu o vstupu do eurozóny…
Co se týče toho prvního, s půjčkou nesouhlasím zcela kategoricky. Ani dolar, ani jedinou korunu bych jim nedal. V Bruselu si ty problémy vytvořili, ať si je také vyřeší. K přímé volbě jsem zdrženlivý. Takový prezident bude mít podstatně silnější mandát a k tomu nestačí změnit jednu větu v ústavě. Je třeba se zamyslet nad smyslem dvoukomorového parlamentu, počtem poslanců a vyvážeností všech složek moci. Referendum pak vnímám jako zbytečné gesto. Už přístupové podmínky s EU byly stanoveny pro Česko nevýhodně. Proč si třeba Velká Británie dokázala na rozdíl od nás prosadit takové množství výjimek… Problémy se vždy objeví až v době krize, jaké jsme svědky nyní.

Na podzim budete na Náchodsku usilovat jako nezávislý o obhajobu vašeho mandátu. Neobáváte se, že proti stranickým kandidátům, podporovaným penězi a masivní kampaní partajních sekretariátů, nebudete mít šanci?
Slovy Václava Klause před prezidentskou volbou v roce 2003 – své šance vidím jako nenulové. I když je mi jasné, že kandidáti nominovaní stranami to budou mít v kampani bezesporu jednodušší, politika není spravedlivá. Když neuspěji, vrátím se k podnikání jako daňový poradce. Do státní správy se zcela jistě nechystám.

Určitě by vás ke kandidatuře v nějakých barvách nezlomila nějaká nová strana?
Ne. Ačkoliv jsem vystoupil z ODS, zůstávám duší občanským demokratem. Prvky spřízněnosti nacházím vedle ODS jako pravičák i u některých dalších subjektů, ale vždy tam narazím na něco, co mi brání se s nimi ztotožnit.

Můžete nějakou takovou stranu jmenovat?
Ne, nezlobte se.

Ve svém prohlášení jste se ostře pustil do „zabetonovaných“ stranických buněk ODS, a to i na lokální úrovni, kde místo diskuze vládnou zájmové kliky, dokonce jste je nazval zprivatizovanými sektami. Copak toto je ale problém posledních pár let?
Takové tendence pozoruji – nejen na Náchodsku – již řadu let, ta situace se skutečně zhoršuje. Nemohu pochopitelně jmenovat, ale je zároveň pravdou, že mezi jednotlivými buňkami jsou velké rozdíly. Vezměte si příklad měst, kde ODS měla dlouhá léta monopol, kde byla respektovanou stranou a kde právě kvůli postupné degradaci cílů až na pouhé prosazování osobních zájmů jednotlivých guruů skončila v posledních komunálních volbách tak, jak skončila. Tito guruové fungují na úrovni lokální, okresní či regionální. Navzájem spolupracují, kryjí si záda a člověk pak mezi nimi, přes jejich dohody, nemá šanci prorazit.

Bavíte se o guruích, Mirek Topolánek mluvil o „kmotrech“, řeč je předpokládám o tom samém?
Možná. Nerad ale používám v této souvislosti slovo kmotr, s tím prosím opatrně.

Vraťme se k předchozí otázce. Před nějakými pěti lety byla situace v ODS lepší?
Byla. Ještě v roce 2006, když jsem se snažil uspět ve stranických primárkách, nebyla tam atmosféra tak tuhá jako nyní. Tehdy ještě bylo v ODS dost lidí schopných projevit svůj názor, od té doby ale začali odcházet. Projevili vlastní ambici. A protože nezapadli do zajetých mechanismů, byli v první fázi odstaveni, v druhé fázi pak sami znechuceni odešli. Ano, jsou ještě buňky, kde stranická demokracie funguje doposud, ale jsou v menšině a jejich vliv slábne. Každý rok přišla nějaká obměna, za poslední tři roky odešlo jen na Náchodsku ze strany hodně schopných lidí.

Kolik asi?
Hrubým odhadem kolem padesáti.

To je velké číslo…
Byli nahrazeni jinými, kteří podporují stávající gurue. Odešli slušní lidé, přišli méně slušní. Cílem guruů je obsadit pozice, kde se rozhoduje o penězích. Lidé sedí na radnicích a snaží se ovlivnit ve prospěch svůj nebo stranických guruů toky peněz. A očekávají za to logicky protislužbu…

ODS ale voliči předloni z řady radnic po prakticky 20 letech vyštípali, nyní už přece takový přístup ke zdrojům nemá?
Však jsem tomu také rád. Jenže guruové čekají na novou příležitost. Říkají si, no nic, tentokrát se to nepovedlo, ale zaháčkováni v komunální politice prostřednictvím kontaktů zůstávají dál. Takováto politika ovšem bude mít pro ODS nedozírné následky. Strana už ztratila své samočisticí mechanismy. Bojím se, že v ODS nevidím blýskání na lepší časy, naopak spíše erozi a devastaci dosavadních hodnot.

Petr Pakosta oznámil vystoupení z ODS ve čtvrtek, potvrdil tak několikaměsíční spekulace o své nespokojenosti s vývojem ODS.

Někdejší zakládající člen strany například kritizuje, že místní buňky ODS jsou často „jakýmisi zprivatizovanými sektami fungujícími s dost podezřelými cíli“. Pozastavil se také nad tím, že ani volební debakl ve městech, která byla vždy baštou ODS, nepřinesl personální změny.

„Že se situace neustále zhoršuje, dokazuje nekonečná řada schopných a inteligentních lidí, kteří řady ODS opustili přede mnou. Trápí mě odchod mnohých slušných členů ODS na Náchodsku, ale velmi lituji i nedávného odchodu (poslance) Michala Doktora,“ dodal ve svém prohlášení.

Čtyřiapadesátiletý Pakosta byl zvolen senátorem za Náchodsko 
v roce 2006.

Občanští demokraté do podzimního boje o Senát na Náchodsku patrně nasadí poslankyni Zdeňku Horníkovou. Jinak strana Pakostův odchod příliš nekomentovala.

„Jeho motivy neznám, ale není to překvapivý krok. Dlouhodobě se očekává jeho neúspěch v primárkách, ztratil podporu v oblasti, a tudíž jeho jediná šance kandidovat je mimo ODS,“ řekl předseda senátorského klubu ODS Richard Svoboda.