17:00 - Aktuální siutace na silnicích v okolí Chrudimi - teplota od -1 do 2°C, oblačno, sněhové přeháňky, silný vítr, proměnlivý, dohlednost snížena vlivem srážek.

Silnice I. třídy: zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření, sjízdné se zvýšenou opatrností

Silnice II. a III. třídy: zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření, sjízdné se zvýšenou opatrností.

Uzavřená silnice III/34017 v úseku Sobětuchy - křižovatka II/340, otevřená silnice III/3403 v úseku Morašice - Janovice, otevřená silnice II/358 v úseku Zaječice - Chrast.

16:55 - "Hlinsko - Vortová - Kameničky - Svratouch - Krouna - Holetin prohrnuto. Sice takřka neposypáno ale sjízdné," píše řidič Aleš Zdražil.

16:40 - Silničáři uzavřeli silnici I/17 mezi Výsonínem a Drahoticemi, a to ve směru od Slatiňan do Nasavrk. V kopci stojí kamiony v obou směrech. V opačném směru je silnice průjezdná.

16:30 - Na Třemošnicku leží závěje. Teplota od -1 do 3°C, zataženo, sněhové přeháňky, slabý vítr, proměnlivý, viditelnost bez omezení.

Silnice I. třídy: mokré po chemickém ošetření , sjízdné se zvýšenou opatrností.

Silnice II. a III. třídy: závěje, sjízdné se zvýšenou opatrností;

16:10 - Na silnici u Liboměříc uvízl v kopci autobus a nákladní auto. Vyprošťují je tam hasiči se Seče.

15:40 - Na silnici u Křižanovic zasahují hasiči ze Seče. Hrozí, že tu autobus sjede ze stráně. Dopravu komplikuje i nákladní auto částečně zapadlé v příkopu na silnici u Biskupic. Hasiči z Ronova nad Doubravou se jej snaží vrátit zpátky na kola, hrozí jeho převrácení.

15:25 - Silnici u Sobětuchu opět zasypává sníh. Silničáři tu nasazují sněžnou frézu.

15:20 - "Silnice Skalka - Libáň - Nasavrky totálně ucpaný. Stojím cca 700m od domova a nedostanu se," popisuje siutaci u Nasavrky řidič Karel Boček. Podle motoristů lze tento úse objet přes okolní obce.

14:55 - Dobrovolní i profesionální hasiči na Chrudimsku žažívali opravdu perné chvíle. Sníh potrápil i je samotné: "Od půl sedmé ráno doteď jsme vyjížděli k několika zapadlým vozidlům. Nejdříve na silnici Morašice - Janovice, kde uvízl autobus a následně další osobní vozidlo. Při tomto zásahu se po zastavení svezla do příkopu i naše cisterna. Pomoci nám i ostatním vozidlům nakonec museli chlapi s nakladačem a traktorem. Naštěstí to odnesla pouze zadní pneumatika.

Ihned po návratu jsme byli s druhou cisternou vysláni na zapadlý kamion ve směru na Nákle. Zde se již na místo blížil vyprošťovací automobil, takže jsme nezasahovali a přejeli k našemu nejdelšímu zásahu. Tím bylo zprůjezdnění komunikace I/17, kde uvízlo množství vozidel a jeden kamion zůstal vzpříčený přes celou vozovku. S pomocí vozidel SÚS se nám podařilo po zhruba dvou hodinách provoz na komunikaci obnovit," uvádějí dobrovolní hasiči z Heřmanova Městce.

14:30 - Doprava u Nasavrk kolabuje. "Stojím v koloně na Libáni uz 45 minut a ještě jsme se nepohnuli," píše řidička Aneta Paldrmanová.

14:14 - "Sníh opět nezklamal a opět překvapil řidiče v celém okresu Chrudim. Naše jednotka vyjížděla ráno k dvěma událostem. První výjezd byl zapadlý nákladní automobil v příkopu za obcí Předhradí a druhý výjezd na nehodu dvou osobních automobilů se zraněním. Jednotka se na základnu vrátila až kolem 12 hodiny. A to nás podle předpovědi čeká další sněhová přeháňka…" píší dobrovolní hasiči ze Skutče.

14:00 - Podle informací SÚS Pardubického kraje byla otevřena silnice II/358 v úseku Zaječice - Chrast. Jak doplňuje mluvčí policie ČR Jiří Teař, průjezdná už je i silnice I/17 u Kočí na Hrochův Týnec.

Hasiči odstraňují sníh na silnici u Kočí

Chrudimští a hrochovotýnečtí hasiči odstraňují sníh ze silnice u Kočí

14:00 - Aktuální stav na silnicích v regionu

Hlinecko
Teplota od -1 do 1°C; Počasí: zataženo, sněhové přeháňky, silný vítr, jihozápadní, dohlednost snížena vlivem srážek.
Silnice I. třídy: zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření, sjízdné se zvýšenou opatrností; Silnice II. a III. třídy: zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření, sjízdné se zvýšenou opatrností. Místy sněhové jazyky

Chrudimsko
Teplota od -1 do 4°C; Počasí: oblačno, bez srážek, silný vítr, proměnlivý, dohlednost snížena vlivem srážek
Silnice I. třídy: zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření, sjízdné se zvýšenou opatrností; Silnice II. a III. třídy: zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření, sjízdné se zvýšenou opatrností.
Uzavřena silnice III/34017 v úseku Sobětuchy - křižovatka II/340
Uzavřena silnice III/3403 v úseku Morašice - Janovice
Otevřena silnice II/358 v úseku Zaječice - Chrast

Skutečsko
Teplota od -1 do 3°C; Počasí: polojasno, bez srážek, slabý vítr, jihozápadní, viditelnost bez omezení. Silnice I. třídy: zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření, sjízdné se zvýšenou opatrností. Silnice II. a III. třídy: zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření, sjízdné se zvýšenou opatrností. Ve vyšších polohách se tvoří sněhové jazyky (čerstvý vítr);

Třemošnicko
Teplota od -1 do 2°C; Počasí: zataženo, sněhové přeháňky, slabý vítr, proměnlivý, viditelnost bez omezení.
Silnice I. třídy: mokré po chemickém ošetření, sjízdné se zvýšenou opatrností.
Silnice II. a III. třídy: sněhové jazyky, sjízdné se zvýšenou opatrností. Na inertních okruzích tvorba sněhových jazyků;

13:30 - Silnice mezi Zaječicemi a Chrastí je stále neprůjezdná. Silničáři vyznačili objízdnou trasu přes Řestoky.

12:54 - U Nabočan sjelo auto do příkopu a blokuje část komunikace. Vyproštují jej hrochovotýnečtí hasiči.

12:47 - Podle informací od silničářů byla znovu otevřena silnice mezi Heřmanovým Městcem a Stojicemi.

12:30 - Kvůli sněhu na vozove silničáři uzavřeli silnici z Chrasti na Zaječice.

12:25 - Na silnici ze Slatiňan do Nsavrk stojí kamiony už od Libáně po fotbalové hřiště v Nasavrkách. Policie řídí dopravu kyvadlově. Jak ale uvádějí tamutudy projíždějící motoristé, fouká tu silný vítr který žene sníh i přes zbývající průjezdnou část silnice.

12:20 - Před polednem na silnici u Heřmanova Městce zapadl autobus do příkopu a hrozí jeho převrácení. U nehody zasahují hasiči. U Medlešic sjela dodávka do příkopu. Před devátou ráno sklouzl autobus do příkopu také v Hrochově Týnci. U Orle před hodinou uvízlo ve sněhové závěji osobní auto, uvnitř byly malé děti.

12:14 - Informace od pracovníků autobusového dopravce ARRIVA VÝCHODNÍ ČECHY:

"Hlinecko (od Skutče až po Borovou včetně Proseče) problémy se sjízdností silnic, stojíme i u dopravních nehod.

620703/2 Horní Bezděkov – Chrudim nesjízdná silnice, autobus v příkopě, bez zranění – následné spoje nejety

620708/3 Morašice – Holičky nesjízdná silnice, autobus v příkopě, bez zranění – následné spoje nejety

620703/3 Chrudim – Vysoké Mýto nesjízdnost silnice, autobus zablokován osobními auty u Vraclavi"

12:08 - Aktuálně asi nejhorší situace panuje na slnici I/17 od Stojic do Heřmanova Městce. Kolona se tu tvoří už od pěti ráno.

11:27 - Dopravu na silnici ze Zaječic do Chrasti řídí kyvadlově Policie ČR.

11:22 - "Dnes jsem jela z Hlinska na Miřetice a zpět. Musím říct, že silničáři odvedli skvělou práci a makají o 106. Ale i tak jsem tou cestou získala dost šedin. Auto plné dětí se strachem v očích, já vystrašená, protože i tak mi to klouzalo a auto si sem tam dělalo, co chtělo. Jsem ráda, že už jsem doma a celá. Ale v Majlantě už stál v příkopu náklaďák a v Hlinsku u sila kamiony," píše řidička Mirka Šibalová z Hlinska.

11:13 - Silnice v Lukavice do Podlíšťan není průjezdná.

11:07 - silnice Chrast - Horka - Hlinsko by měla být s opatrností průjezdná, místy se však tvoří sněhové jazyky. Pro silnici z Chrudimi na Sobětuchy to platí totéž.

Motoristé hlásí, že trasa z Hlinska směrem na Pardubice je průjezdná, nicméně v opačném směru od Chrudimi se pod nasavrckýcm kopcem tvoří dlouhá kolona kamionů, které nemohou vyjet táhlý vysoký kopec okolo města.

Auta kolem deváté ráno uvízla na silnici z Chrudimi na Kočí a po dvou hodinách se pomalu rozjíždí.

Silničáři museli kvůli sněhu úplně uzavřít silnici mezi Morašicemi a Janovicemi u Chrudimi a také silnici III/34017 mezi Sobětuchami a Hlinskem.

Zcela neprůjezdná je také silnice II/342 z Heřmanova Městce do Nákle a komunikace I/17 z Heřmanova Městce do Stojic. Sníh pokrývá silnici mezi Skutčí a Přibylovem a v Dřeveši.

Podle krajských silničářů je na Chrudimsku uzavřena silnice III/34017 v úseku Sobětuchy - křižovatka II/340 a silnice III/3403 v úseku Morašice - Janovice. Nesjízdná je i silnice 358 u obce Zaječice na Chrudimsku. V kopcích uvázly na některých místech kamiony a nákladní vozy, dlouhá kolona stojí například ve stoupání od Lukavice na Chrudimsku na Nasavrky nebo u Podhořan v témže okrese.
Se sněhovými jazyky a závějemi musejí řidiči počítat také na silnicích druhé a třetí třídy kolem Skutče, Vysokého Mýta, Žamberku a v Železných horách. Závěje se tvoří i v oblasti Holic a Přelouče na Pardubicku.

Na východě regionu napadlo až 15 centimetrů sněhu, v okresech Pardubice a Chrudim méně. Podle provozního náměstka Správy a údržby silnic Pardubického kraje Mariana Cvrkala se silničáři usilovně snaží komunikace udržovat, přesto museli čelit mnoha stížnostem. "Už máme venku včetně externích firem téměř 200 kusů techniky. Někteří řidiči najezdili za noc až 400 kilometrů. Veřejnost si ale odvyká na běžnou jízdu v zimních podmínkách," řekl ČTK Cvrkal.

Děti se do školy v Chrasti dostaly

"Kolem páté hodiny ráno jsem kontrolovala situaci v našich místních částech a hned, co naši pracovníci uklidili náměstí, vydali se uklízet do nejvíc zapadaných míst. Jinak jsem zaznamenala kvůli zavátým silnicím i několik pozdních příchodů zaměstnánců radnice, ale jednalo se jen o několikaminutová zdržení," uvedla chrastecká starostka Martina Lacmanová.

"Máme spoustu přespolních žáků, avšak do školy dorazili všichni. Hodně rodičů nám ale volalo, zda jsou děti skutečně na vyučování, protože o ně měly starost. Tak jsme ve třídách zjišťovali, zda jsou doptávané děti skutečně ve škole a rodiče jsme poté uklkidňovali, že je všechno v pořádku," řekla ředitelka ZŠ Chrast Lenka Budínská. "Největší potíže měla moje paní zástupkyně, která vyjížděla do školy už ve tři čtvrti na sedm, kdy silnice ještě nebyla tak dobře projetá. Poté, co ji ostatní řidiči pomohli vytlačilt auto v kopečku u Zaječic ale dojela rovněž v pořádku," doplnila ředitelka ZŠ Chrast.

Sníh trhá dráty elektrického vedení

"Vlivem velmi silného větru a sněžení evidujeme během dnešního rána mírně zvýšenou poruchovost. K nevíce postiženým oblastem patří Vysočina – Havlíčkobrodsko, Chotěboř ; Semilsko, Chrudimsko, a sever Jablonec nad Nisou, Liberec, Česká Lípa. Naši technici jsou v terénu, pomáhají jim i pracovníci externích firem. Pomáhá nám i těžká technika, v horských oblastech jsou naše osádky vybaveny i např. sněžnicemi a sněžnými skútry. Poruchy se daří odstraňovat, ale vlivem počasí se na některých místech objevují další, říká tisková mluvčí společnosti ČEZ Šárka Beránková.