Sněhové srážky se prý mají objevovat od 500 metrů nadmořské výšky. Pokud by skutečně dnes sněžilo, znamenalo by to rychlejší nástup zimy než v loňském roce. Tehdy se na Vysočině podle záznamů meteorologické stanice vyskytl první sníh „teprve“ 1. listopadu.
Vzhledem ke včerejšímu výraznému poklesu teploty oproti předchozím dnům je přitom výskyt sněhových přeháněk na Vysočině velmi pravděpodobný. Vždyť v noci na čtvrtek ukazovaly přístroje meteorologické stanice ještě více než devět stupňů Celsia. Včera dopoledne pak rtuť teploměru klesla pod pět stupňů.
Přírodě by však tento první sníh ublížit neměl. Naopak, voda je velmi potřeba. Tvrdí to vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Železné hory František Bárta. „Vodu teď příroda potřebuje v jakékoliv podobě. Doplní se spodní zdroje, což je důležité,“ podotýká dále Bárta. Navíc letos je prý celý vegetační cyklus urychlen, takže už nyní je příroda na zimu z rozhodující části připravena.
Komplikace by podle vedoucího Správy CHKO Železné horymohly nastat snad pouze v případě, kdyby sněžení doprovázel silný nárazový vítr. Pak by hrozilo rozlámání stromů, které ještě nestačily shodit listy.