Protože peníze od státu představují polovinu rozpočtu slatiňanského zařízení, hrozí, že zde budou drasticky omezeny poskytované služby.

„Jsou dvě možnosti: buď nám finanční dopad někdo dokryje, a v tomto případě kdo jiný, než kraj, anebo bychom museli začít omezovat některé služby. Pokud jsme klientům poskytovali třeba rekondiční masáže, tak ty prostě letos nebudou. Pokud jsme s nimi vloni jezdili do solné jeskyně, tak letos prostě solná jeskyně nebude. Ano, bude to na úkor kvality,“ připouští ředitel Miroslav Kubín, který doufá, že ministerstvo vše přehodnotí.

Kvůli chybějícím dotacím je velmi špatná finanční situace obecně prospěšné společnosti Centrum J.J. Pestalozziho v Chrudimi. „Na dům na půli cesty v Havlíčkově Brodě jsme nedostali ani korunu, musíme ho okamžitě zavřít. Hrozí, že klienti zůstanou na ulici. Naše ambulantní péče v Chrudimi dostala namísto jednoho a půl milionu korun pouhých dvě stě tisíc. To znamená, že ji můžeme zavřít už v březnu. Domy na půli cesty v Hrochově Týnci a Krizové centrum naštěstí dostaly stejné peníze, jako vloni. Ale obáváme se, jak dopadne dotace na naše poradenské centrum,“ uvádí ředitel společnosti Pavel Tvrdík. Podle jeho slov není možné o dotacích na sociální služby rozhodovat od stolu. „Léta o něco usilujeme a pak nám to jeden škrt státního úředníka zboří,“ zlobí se Tvrdík.