V přirozeném prostředí žadatele, tedy v bytě nebo domově důchodců či léčebně dlouhodobě nemocných, je třeba posoudit neuvěřitelných 36 úkonů!
„Sociální pracovníci zjišťují, jak je žadatel schopen pečovat o svou osobu. Posuzuje se příprava stravy, pitný režim, mytí, koupání, vstávání z lůžka, schopnost sezení a stání, orientace nebo komunikace. Šetření trvá hodinu, takže je možné navštívit maximálně šest osob denně,“ vysvětluje tisková mluvčí chrudimské radnice postup, který je pouze částí poměrně složitého procesu žádosti o příspěvek na péči.

Po návratu do kanceláře musí sociální pracovník napsat souhrnnou závěrečnou zprávu a podá žádost na lékařskou posudkovou službu Úřadu práce v Chrudimi. Posudkoví lékaři potom vyřknou, do jakého stupně závislosti nakonec žadatele zařadí.

Při pouhých šesti pracovnících musí být pro odbor sociálních věcí a zdravotnictví náročné dodržet zákonnou lhůtu k vyřízení žádosti, která je stanovena na 60 dnů. „Existuje možnost dalšího prodloužení termínu na základě rozhodnutí Krajského úřadu v Pardubicích. Letos jsme toho využili u asi dvou set žádostí. Dávky se vyplácí zpětně, takže lidé skutečně o své peníze nepřijdou,“ ujišťuje Drašnarová.