O tom, zda budou požadovat odvolání nynější starostky Sokolů Hany Moučkové, se povede diskuze v úterý na jednání představenstva Sokolské župy východočeské - Pippichovy. Deníku to řekl Jindřich Kalous, starosta župy, která působí ve všech okresech Pardubického kraje. "O té údajné zpronevěře samozřejmě vím z tiskových zpráv a z informací na našem centrálním webu," uvedl Kalous.

Stanovisko centrály České obce sokolské - ZDE

Starostka České obce sokolské (ČOS) Hana Moučková byla blízkou přítelkyní s její bývalou osobní asistentkou. Ta měla z bankovních účtů České obce sokolské po čtyři roky neoprávněně odvádět na vlastní konta desítky milionů korun. Za ně si posléze pořizovala luxusní kabelky, drahé dovolené, šperky i hodinky, přestože byla kvůli dřívějším milionovým podvodům v insolvenci.

Poté, co se v lednu na její činy přišlo, si žena vzala život. A to přímo v Tyršově domě, kde sokolská obec sídlí.

Více o tom píšeme zde:

Tyršův dům, sídlo České obce sokolské.
Zaměstnankyně okradla Českou obec sokolskou o desítky milionů, vzala si život

Kvůli aktuální kauze nejvyšší vedení Sokolů svolalo na sobotu 9. března mimořádné jednání za účasti zástupců regionálních žup. Ty jsou takzvaným spojovacím článkem mezi ústředím ČOS a konkrétními tělocvičnými jednotami.

"Já osobně tam nepojedu, protože právě v tomto termínu máme už dlouho daný termín zasedání valné hromady v mé mateřské jednotě, kde jsem předsedou. Ale každopádně tam budou naši zástupci vysláni, my jako župa máme tři mandáty ve výboru," řekl Jindřich Kalous.

O dalším osudu starostky České obce sokolské Haně Moučkové tedy členové rozhodnou na celostátní schůzi devátého března. Samotná organizace má více než sto šedesátiletou tradici a je nejen největším, ale současně nejúspěšnějším tělocvičným spolkem.

Je dlouhodobé zpronevěřování peněz (40 milionů korun) blízkou spolupracovnící starostky podle něj důvodem, aby Hana Moučková rezignovala na pozici starostky ČOS? "Každopádně je to jeden z důvodů," sdělil Kalous s tím, že se k případu, který v současné době vyšetřuje policie, nebude blíže vyjadřovat. Dodal ale, že na mimořádné zasedání výboru ČOS pojedou vyslanci Sokolské župy východočeské - Pippichovy s jasně daným postojem. Neupřesnil ale, jakým.

Ani starostové sokolských tělovýchovných jednot nejsou ke kauze údajné čtyřicetimilionové zpronevěry většinou příliš sdílní. Až na některé. Unisono však tvrdí, že budou zastávat jednotný postoj.

Vizualizace dálnice D35 v úseku Ostrov - Vysoké Mýto s tunelem Homole
VIZUALIZACE: Eurovia postaví i dálniční tunel u Vysokého Mýta, potvrdilo ŘSD

"Já o ničem nevím, ani tu paní neznám," nechtěl se konkrétněji vyjádřit starosta TH Sokol Hlinsko Miloslav Zdražil. Svůj názor odmítl Deníku říct i starosta chrudimské TJ Sokol Jan Resler. "Nebudu se k tomu vyjadřovat," řekl.

Mezi sokoly patří i oddíl karate v Hlinsku.Jeho členové vystoupili  na vyhlášení nejlepšího sportovce roku. Kamil Hromádko předvedl rozštěp.Mezi sokoly patří i oddíl karate v Hlinsku.Jeho členové vystoupili na vyhlášení nejlepšího sportovce roku. Kamil Hromádko předvedl rozštěp.Zdroj: Karate Hlinsko

Předák ronovských sokolů Miroslav Žítek podle svých slov základní informaci má, ale bere ohled na to, že případ v současné době šetří policie. "Ví se to, že starostka ČOS jezdila společně se svou asistentkou na dovolené. Zda si je platila sama anebo ne, to nevíme. Podle mého názoru Hana Moučková požádá o vyslovení důvěry a potom dá svou funkci k dispozici," odhadl Žítek vývoj situace.

Iniciativa ke změně rozpočtového určení daní. Ilustrační foto
Dvě stovky starostů podpořily krajem navrhovanou změnu rozdělování daní

Zato starosta TJ Sokol v Ústí nad Orlicí Pavel Kittlitz má na věc jednoznačný názor. O údajné zpronevěře ví a jak říká, je to pro něj šok a zděšení. "Pokud je to pravda, tak nekoresponduje s tím, co Sokol znamená. My v něm nepůsobíme pro peníze, ale pro pocit a poslání. Mělo by to skončit odvoláním starostky ČOS. Pokud má sebereflexi, odejde sama. Východočeská župa nás požádala o vyjádření a my jsme jí tlumočili, že jsme každopádně pro odvolání," zdůraznil Kittlitz.

O dalším osudu starostky České obce sokolské Haně Moučkové tedy členové rozhodnou na celostátní schůzi devátého března. Samotná organizace má více než sto šedesátiletou tradici a je nejen největším, ale současně nejúspěšnějším tělocvičným spolkem.

Hlinečtí karatisté ze zdejšího sokola předvedli ukázku cvičení na vyhlášení Sportovce roku v Hlinsku. Podívejte se:

Zdroj: Karate Hlinsko