Původně měli do Řecka letět z Vídně, kvůli uzavření vzdušného prostoru nadšený ředitel školy narychlo sehnal auto s řidičem. To se mu stalo osudným.

Tragická srážka se stala ve městě Subotnica v Srbsku.

Obě dívky, žákyně sedmé a osmé třídy, jsou zraněné, řidič je podle dostupných informací pravděpodobně v pořádku.

Nehodu podle prvních informací zavinil kamion, který posádku osobního vozu smetl ze silnice.

„Vůbec se z toho nedokážeme vzpamatovat… Je to hrozná rána… Dozvěděli jsme se to včera dopoledne, volali to z velvyslanectví. Je to hrozné… Byl to skvělý člověk, který žil jen pro školu a pro rodinu,“ reagoval starosta Borohrádku Milan Maček a jen s největší námahou se přitom v telefonu snažil udržet svůj rozjitřený hlas.

Základní škola v Borohrádku je zapojena do evropského projektu spolupráce škol v rámci programu NAEP - Comenius. V dvouletém projektu má partnerské školy v Lotyšsku, Polsku, Slovinsku, Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku, Řecku a Portugalsku. Projekt nese název „European Puzzle“. Během dvou let se uskuteční projektové setkání ve všech devíti státech. Cesta na jedno z nich, týdenní pobyt v Řecku, se stala nadšenému řediteli osudnou…

Do smutku se ponořila celá borohrádecká škola.

„Nezlobte se, je to taková rána, nemáme k tomu co říct,“ hlesla do telefonu Miroslava Beránková z vedení školy. Slova pro obrovskou tragédii neměla ani zástupkyně ředitele školy Zdeňka Danielová.

Ředitel byl pro partnerský projekt škol obrovsky zapálený. S oběma dívkami několik měsíců nacvičoval program – tanec české polky – se kterou se žákyně měly v Řecku představit.

„Ředitel chtěl pro prezentaci školy a děvčata udělat maximum. Když byl kvůli popílkové kalamitě zrušen pondělní odlet z Vídně, dokázal sehnat auto s řidičem, který by je do Řecka odvezl. Podle kusých informací, které jsme včera před půl desátou dostali, jedna z dívek utrpěla zlomeniny, druhá odřeniny,“ dodal starosta Maček.

„Hluboce nás to zasáhlo, je to hrozná událost a těžko budeme za ředitele hledat náhradu. Ředitel byl výjimečný člověk, obrovsky nadšený pro práci s dětmi. Pro práci a školu vysloveně dýchal. Byl blízký i mně samotnému. Právě koukám na židli, na které sedával jako městský radní,“ bránil se starosta slzám v očích.

Vzdálená sopka ovlivňuje rozhodnutí i životy

close zoom_in Rychnovsko – Cestovat, nebo zůstat doma? Nezáviděníhodná rozhodnutí mají nyní na bedrech i kantoři, kteří se snaží s dětmi uspět na mezinárodním poli, a tudíž cestovat. Kvůli výbuchu sopky na Islandu a uzavření leteckých koridorů musí zvažovat následky svých rozhodnutí a cest. Dvě noci bez spánku má právě za sebou umělecký vedoucí rychnovského Flétnového souboru ZUŠ Sarabanda Martin Šeda.

Ve čtvrtek večer by měl se souborem odletět na hudební festival do ruského Jekatěrinburgu. Letecká doprava, uzavřená po sopečném výbuchu na Islandu, se na čas obnovila, popel z ostrovní lávy však opět hrozí. Šeda musí zvažovat i variantu prodlouženého pobytu či jiné dopravy zpět. „Nechci být nezodpovědný blb ani zatracovat naši práci a energii,“ svěřuje se s dilematem. Pokud aerolinky let nezruší oficiálně a oni nepoletí, přijdou o peníze za letenky. Pokud chtějí letět, na ruzyňské letiště se musí dostavit stejně, o zrušení se totiž rozhoduje až hodinu před odletem. „Navíc nebylo vůbec jednoduché získat na ruské ambasádě vízum, zařídit vše a sehnat peníze na cestu. Prachy vzal ale čert. Jde o bezpečí dětí. Vše rozhodnou rodiče,“ nezastírá vedoucí souboru, který již má zkušenosti ze zahraničních cest a festivalů.

Zvažování měl zřejmě před sebou i ředitel borohrádecké základní školy, který měl z Vídně letět se svými žákyněmi na týdenní pobyt do Řecka. Na partnerském setkání 9 evropských škol měly dívky předvádět polku. Sehnal náhradní automobilovou dopravu s řidičem, včera však přišla do Borohrádku šokující zpráva: Jejich vůz na silnici v Srbsku smetl kamion, ředitel zemřel, některé dívky jsou zraněné.

EVA ZERZÁNOVÁ

Provoz letiště se obnovuje pomalu

close zoom_in Pardubice – Provoz zdejšího mezinárodního letiště po pondělním otevření vzdušného prostoru – po odeznění sopečné kalamity – se rozbíhá jen pomalu.

Navíc ve vzduchu visí kvůli novému mraku popílku nad islandskou sopkou hrozba obnovení zákazu letů.

„Rozhodnutí o letech je plně na přepravních společnostech a ne všechny začaly létat. Podle mého odhadu jen asi třetina, mnohé ještě váhají. Kupříkladu na dnešek zatím nemáme nahlášené žádné lety,“ řekl včera odpoledne ředitel společnosti EBA Pardubice, která zdejší letiště provozuje, Jan Andrlík.

Doufá také, že případné znovuuzavření vzdušného prostoru už nebude vyhlášeno plošně.