Po čtyřicáté se zřícenina hradu Lichnice stala ložnicí pro otužilé spáče. Víkendové počasí trampské turistické romantice přálo. Teplota v noci neklesla pod tři stupně Celsia. Nepršelo, ale zato po ránu bylo sychravé, mlhavé počasí.

Vznik zimního táboření na zřícenině hradu Lichnice sahá do šedesátých let minulého století. V roce 1964 vyhlásil vedoucí turistického oddílu v Heřmanově Městci soutěž o získání klubové vlajky. Soutěž byla podmíněna tím, že kdo první přespí v zimě na nádvoří hradu Lichnice, získá klubovou vlajku. První kdo ji získali, byli Miroslav Štich neboli Kazan a Jirka Moravec, přezdívaný Grizzly.

Čekalo se skoro deset let, než se uskutečnil první ročník zimního táboření. Jedním ze zakladatelů byl člen Turistického klubu v Heřmanově Městci Ruda Pleskot.

„Při letošním výročí jsem chtěl, aby můj strýc Ruda byl tady s námi, a proto jsem vyhotovil pamětní desku k tomuto výročí a předal jí kastelánce. Ruda byl tak trochu dobrodruh, esperantista, turista. Ve věku 80 let se účastnil dálkových pochodů, žil zdejší krajinou a propagoval turistiku i historii," sdělil s úsměvem synovec Rudy František Pleskot.

Součástí zimního táboření byl bohatý program. Klub vojáků v záloze Patriot z Pardubic na nádvoří předvedl zbraně, techniku a polní kuchyň, ze které voněly domácí polévka, klobásy, čaj a káva. Bylo možné vstoupit do hradního sklepení a vidět několik druhů netopýrů s odborným výkladem Milana Růžičky z Chráněné krajinné oblasti Železné hory.

(pk)