Zkoušky z dospělosti se v Chrudimi natáčely v roce 1978 a mladí herci v čele s fešákem Janem Čenským vzbuzovali obdiv místních dívek. „Často jsme s kamarádkou Janou stávaly u hotelu a čekaly, až je uvidíme. Já jsem byla zamilovaná do Tondy Navrátila, Jana zas zbožňovala Čenského. A kluci zas mohli oči nechat na krásné a patřičně vyvinuté Ljubě Krbové,“ vzpomíná s úsměvem dnes šedesátiletá Chrudimačka Renata. 

Příběhy opuštěných budov.Příběhy opuštěných budov.Zdroj: Deník

Chátrajícího hotelu je jí líto. „Naše parta tam ráda v 80. letech chodila. Měli dobré pivo i jídlo a nebylo to tam drahé. Když člověk vešel do recepce a poté do restaurace, cítil se jako ve velkém světě. A dnes? Ani ty sakury už tam nejsou, vždycky nádherně kvetly. A samotný barák, to je hrůza se na něj podívat," dodává Renata.

Po Zkouškách z dospělosti se filmaři do Chrudimě vrátili za tři roky. Seriál Dobrá voda, který v současné době Česká televize reprízuje, se ve velké většině odehrává ve Slatiňanech, protože se točí kolem koní v místním hřebčíně. Avšak děj významně zasahuje i do samotného hotelu Bohemia v Chrudimi. Pracuje tam v recepci Hovorova manželka, kterou hraje Iva Janžurová společně s kolegyní ztvárněnou Ivanou Andrlovou. Tu velmi miluje mladý Hovora, tedy Vladimír Dlouhý. I on, protože má nepřekonatelný strach z koní, nakonec v hotelu skončí jako číšník. 

Nečekaný objev pravěkého osídlení v Chrudimi
10 let trablů s Bohemií. Není hotel ani parkoviště. A ani ta mikve není mikve

„Rád se na seriál dívám, jsou tam nádherné záběry slatiňanských kladrubáků. Ale i ta Chrudim je zajímavá, hlavně záběry z interiéru hotelu. Když vidím reliéf za stolem v recepci, vzpomínky se mi vrací. Pochybuji, že ho někdo uchoval, je to velká škoda. Jsem zvědav, zda se konečně podaří po více než deseti letech s hotelem něco udělat. Já to vidím skepticky," říká důchodce Josef z Pardubic, který prožil v Chrudimi půlku svého života.

Záběry ze seriálu Dobrá vodaZáběry ze seriálu Dobrá vodaZdroj: ČT

Když vznikaly oba televizní seriály, Hotel Romania, tak se tehdy jmenoval, byl v nejlepší kondici. Pro veřejnost se otevřel 3. ledna 1971 a jméno dostal díky spolupráci z tehdejší ČSSR a Rumunskou lidovou republikou. Rumuni, kteří údajně spláceli Československu dluh, dokázali obrovský komplex postavit za rok a půl, tedy v rekordní době. V hotelu pobývali vzácní hosté z kulturního světa, například v roce 1984 tam tři noci spal italský herec Marcello Mastroianni. Nebo také slavný tenista Ivan Lendl.

Hotel Bohemia nefunguje a jeho okolí zarůstá plevelem.
Hotel Bohemia by měl být vyvlastněn, navrhuje petice chrudimských aktivistů

Dnes už zpěvákům, hercům nebo podnikatelům slouží k ubytování několik malých chrudimských penzionů nebo spíše volí hotely v blízkém okolí. Tím město přichází o velké peníze, a tak nedávno vznikla myšlenka hotel koupit, opravit a pronajmout. 

Hotel Bohemia

Kde stojí: Masarykovo náměstí v Chrudimi
Kdy a kým byl postaven: Výstavba hotelu byla zahájena 1. června 1969 a za pouhých 18 měsíců mohli přijít první hosté. Objekt postavili Rumuni na základě smlouvy mezi oběma republikami.
Kdy a jakou zažil největší slávu: Největší slávu zažil, když se v něm natáčely dva seriály Zkoušky z dospělosti (1978) a Dobrá voda. V hotelu pobývali vzácní hosté z kulturního světa, například v roce 1984 tam tři noci spal italský herec Marcello Mastroianni.
Odkdy a proč chátrá: 2. ledna 2013 byl provoz největšího chrudimského hotelu přerušen. Důvodem byly machinace s dotacemi, které měly soudní dohru. Kvůli tomu se rekonstrukce zastavila a vlastník už v ní nechce pokračovat.

Starosta František Pilný míní, že peníze by Chrudim našla díky prodeji zámku s parkem v Přestavlkách, který občané města nevyužívají. Majitel Hotelu Bohemia na svém majetku nelpí a ochotně by ho prodal.

Prostor před Hotelem Bohemia.Prostor před Hotelem Bohemia.Zdroj: Deník / Nečina Marek

Jednání zatím probíhají a na veřejnost zatím nepronikla žádná konkrétní informace o tom, jak bude město postupovat dál. 

A tak objekt, který zažil velkou filmovou slávu, dál hyzdí příjezd do města od Prahy. Pokud se kolemjdoucím zdá, že straší uvnitř rozestavěné budovy, nejsou daleko od pravdy. Při bližším ohledání je zřejmé, že hotel si oblíbili vandalové i někteří bezdomovci, kteří bývalou chloubu Chrudimi bezostyšně plundrují.