Spalovna nebezpečného odpadu v Rybitví u Pardubic s největší pravděpodobností nebude. Společnost AVE CZ odpadové hospodářství totiž nepodala správní žalobu proti negativnímu stanovisku ministerstva životního prostředí v procesu EIA.

„Správní žaloba nebyla podána, naši právníci zvažují další kroky,“ uvedl ředitel marketingu a PR společnosti AVE CZ Jaroslav Nálevka.

Co bude dál?

Variant, jak by proces modernizace spalovny mohl pokračovat, je několik. Společnost může projekt upravit a snažit se získat souhlasné stanovisko ministerstva životního prostředí znovu. Nebo i se starým návrhem může požádat o stavební povolení. Nabízí se i přesunutí její činnosti jinam.

I když šance, že se spalovna v Rybitví dočká modernizace, je téměř nulová, AVE CZ boj zatím nevzdává.
„Projekt nebyl ukončen neboť je zřejmé, že pardubický region koncové zařízení na likvidaci průmyslových odpadů potřebuje,“ vyjádřil se Nálevka.

Zastupitelé obce Rybitví však na konci dubna schválili nový územní plán, který s modernizací spalovny nepočítá.
„Že AVE CZ nepodala na stanovisko ministerstva životního prostředí správní žalobu, mě velmi překvapilo. Nejsem si ale jistá, že už se dá na sto procent říct, že spalovna nebude,“ řekla starostka Rybitví Naděžda Hubáčková.

Podle ní by ale všichni byli jedině rádi, kdyby už všemu byl konec a ruch kolem spalovny ustal.
„Investor se zřejmě bude ještě vyjadřovat k nově schválenému územnímu plánu. Byla bych ale ráda, kdyby pochopili, že hodnota člověka a zdraví je důležitější,“ dodala starostka Rybitví.

Velký vliv na stanovisko EIA měl silný odpor veřejnosti, který se proti modernizaci spalovny v blízkosti bytové zástavby vzedmul. Protestní petici podepsalo na padesát tisíc lidí.

„Je potřeba poděkovat všem lidem, co přišli na veřejné projednávání do ČEZ Areny. Obyvatelé měli velmi silné slovo,“ uvedl primátor Pardubic Jaroslav Deml.

Jisté to není

Ani on však bez pochyb nemůže říct, že projektu modernizace spalovny definitivně odzvonilo.
„V AVE CZ si asi konečně uvědomili, že negativním stanoviskem EIA dalo ministerstvo životního prostředí jasně najevo, že jejich návrh je velmi špatný,“ myslí si Jaroslav Deml.

„Věřím, že to skončilo, ale jistotu nemáme. Tu nemáme nikdy,“ řekl primátor Deml.
Původní spalovna v Rybitví není v provozu šest let. Za její modernizaci chce dát AVE CZ několik set milionů korun. Odstranit by prý ročně mohla až dvacet tun nebezpečných odpadů.

Pavla Svítková