Tuzemští řidiči by si do povinné výbavy vozu měli od nového roku přiřadit dvě nové položky: tužku a papír. Pokud je totiž mít nebudou, mohou teoreticky dostat pokutu a přijít až o pět trestných bodů. Jak už Deník informoval dříve, v rámci policejní reformy se zvyšuje limit škody u dopravních nehod, ke kterým budou jezdit policisté. Od ledna tak vyjedou hlídky až k incidentům nad sto tisíc korun. Pokud nedojde ke zranění, nebude poškozen někdo, kdo se nehody neúčastnil (např. zničený plot či sloup osvětlení) a škoda nepřesáhne sto tisíc korun, budou řešit nehodu sami řidiči.
A právě na ně čeká nová povinnost – sepsat společný záznam o dopravní nehodě. Pokud to jeden z účastníků nehody poruší, vyplní formulář neúplně, nebo vůbec ne, čeká ho nově postih.
Nutná tužka a papír
„Rozšířili jsme stávající paragraf o to, že řidič, který nevyplní formulář o nehodě, se dostává do těch samých potíží, jako kdyby odjel od nehody,“ řekl Deníku jeden z iniciátorů změny poslanec Tomáš Kladívko (ODS).
„Když vyplníte formulář neúplně, hrozí vám tři body, pokud odjedete od nehody úplně bez vyplnění záznamu, budete za to postiženi pěti trestnými body,“ doplňuje zákonodárce.
Sankce pro „nespolupracující“ řidiče, stejně jako povinnost napsat společný záznam o nehodě, jsou už ve stávajícím silničním zákoně. Jenže se nevztahují na samotný akt pořízení písemného záznamu z nehody. Tužka a papír se tak ve vozidle stanou nutnou pomůckou.
Ačkoliv zákon přesně nestanoví, jak má společný záznam o nehodě vypadat, většina pojišťoven se snaží přinutit klienty, aby používali takzvaný euroformulář. Jde o jeden list papíru formátu A4, na kterém jsou předtištěny kolonky pro osobní údaje obou účastníků nehody, značky vozidel a stručný nákres, jak k incidentu došlo.
Vyplněný formulář, na němž nesmí chybět podpisy řidičů, musí následně motoristé co nejdříve zaslat do pojišťovny viníka nehody. „Vypisovat euroformulář je jednodušší, než psát údaje o nehodě na prázdný papír. Zaručuje, že řidiči ve zmatku na nic důležitého nezapomenou,“ míní mluvčí České pojišťovny Dagmar Koutská.
Pojišťovací ústavy dávají většinou zdarma tiskopisy záznamu o nehodě v případě, že si u nich kupujete povinné ručení či havarijní pojištění. Blanket se dá sehnat i na některých pobočkách a vůbec nejjednodušší cestou je stažení na internetu. Pak je ale třeba vytisknout jej dvojmo, jelikož originální verze je samopropisovací a není potřeba ji ručně vypisovat dvakrát.
Kdo pozná škodu?
Poctivě a správně vyplnit záznam o nehodě bude od nového roku skutečně důležité. Tím, že se limit pro šetření policie zvýší na sto tisíc korun, přibude sporných situací. Lidé si hlavně nebudou jisti, zda škoda vyžaduje účast policie.
Prokázal to i test na serveru denik.cz: více než polovina čtenářů neuměla ani odhadnout škodu na snímcích havarovaných aut. Dobrá rada řidičům proto zní: nebudeteli si jisti viníkem či výší škody, nezdráhejte se zavolat policii.