Špendlík na mapě zapíchneme v Seči
DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ: Po Chrasti a Včelákově naše reportérka zapíchne pomyslný špendlík na mapě na Seči. Vyhledávanou turistickou oblast zná každý, ale město žijei jinými aktivitami.
Napište nám, jak se v Seči žije, co byste tam chtěli zlepšit, přidejte tipy na reportáž nebo se zeptejte starosty města Marcela Vojtěcha na to, co vás zajímá. Pište na romana.netolicka@denik.cz.
Web: www.mestosec.cz
Facebook: www.facebook.com/mestosec
Něco o městě:
Město s cca 1700 obyvateli se rozkládá v malebné krajině CHKO Železné hory cca 30 km jihozápadně od Pardubic. Obec vznikla při vnitřní kolonizaci Železných hor v průběhu 12. a 13. století, první písemná zmínka pochází z roku 1318. V roce 1499 byla Seč jmenována městečkem, na město byla povýšena 1853. O tento status v roce 1954 přišla a znovu jej získala 12. dubna 2007.
Dominantou města je renesanční kostel sv. Vavřince na náměstí postavený v letech 1610 - 1620. Renesanční zámek pochází z přelomu 16. a 17. století a je zdobený portálem z r. 1610; dnes slouží jako sídlo městského úřadu.
V současnosti je Seč spojována především s rekreací u zdejší přehrady. Hráz údolní nádrže na řece Chrudimce byla postavena mezi skalisky se zříceninami hradů Vildštejn a Oheb v letech 1924 - 1935.
Díky přehradě, pro niž je typický malý ostrůvek i nádherný výhled na hladinu ze zříceniny hradu Oheb, patří rekreační oblast Seč k největším a nejvyhledávanějším v Pardubickém kraji.
Z historie:
Název obce je odvozen od sečení, tedy způsobu získávání půdy kácením stromů. Právě tento způsob představoval takřka jedinou možnost, jak ve zdejší, poněkud drsné krajině půdu získat. To potvrzují i názvy obcí v přilehlém okolí - Proseč, Prosíčka nebo Žďárec.
Psaná podoba názvu osady se v průběhu staletí měnila. Ve 14. století je v zápisech název obce zaznamenáván jako Syecz, v 15. a 16. století jako Secz, v 17.století se setkáme s podobami Sedcž, Sedcz nebo Sedč, v 18. století s podobou Secž a v poněmčelém 19. století je zapisována jako Setsch.
Současnost:
2007 - získala obec oficiálně do svého vlastnictví budovu zámku, 12. dubna byl Seči navrácen statut města.
Pokračuje plynofikace obcí – Žďárec, Počátky; v Seči probíhá výstavba rodinných domů v lokalitě „Pilský“. V kostele sv. Vavřince na náměstí byly zrekonstruovány varhany, získal novou fasádu a byl nasvícen. V Autokempu Seč Pláž byl otevřen Sportovně-kulturní areál. V r. 2015 se město dočkalo bankomatu a v těsném sousedství zámku bylo zbouráno nikdy nedokončené torzo nákupního střediska z konce 80. let.
O kulturní a sportovní život se vedle městského úřadu stará několik aktivních spolků a sdružení. Pravidelně je připravován vánoční a velikonoční program, dětské dny, drakiáda, mikulášská besídka a mnoho dalších akcí.