Podle slov prosečského starosty Jana Macháčka stavební úpravy skončily na konci září a nyní v sokolovně řemeslníci dokončují instalace baru, kuchyně, dveří, osvětlení a obložení. Pokračuje také administrativní proces kolaudace budovy. Jak Macháček ujišťuje, vše by se do prvního plesu mělo stihnout.

Jelikož jsou práce v plném proudu, nelze ještě složit finální účet, kolik důkladná rekonstrukce chátrající sokolovny bude stát. Peníze postupně naskakují.

„Je to způsobeno tím, že z původní sokolovny nezůstalo nic – oponu, stoly, židle a spoustu dalších věcí jsme museli nově dokoupit, vysvětluje prosečský starosta a rovnou pokračuje:

ÚČET SE TEPRVE SČÍTÁ

„Aktuálně řešíme například akustickou zadní oponu. Ta se pohybuje v řádu čtvrt milionu korun. Sice to nebyla věc, kterou jsme chtěli řešit hned, ale vyžádala si to situace, protože kapely bez ní odmítaly hrát," dodává Jan Macháček.

Sokolovnu získalo město od Sokolů před dvěma lety darem a pustilo se do její opravy. Až bude hotovo, budova se pro sportovce uzavře a bude sloužit jen pro kulturní a společenské akce. Prosečští sokolové však neskřípají zuby.

„Jsme rádi, že se sokolovna opravila. Sokol by na to po finanční stránce nikdy nedosáhl. Město nám nabídlo adekvátní náhrady, takže se pro nás nic nemění," říká jednatelka prosečské Sokola Šárka Zahradníková.

Digitální kino bude

Opravovaná sokolovna nebude místem jen pro plesy nebo koncerty. Na své si tu přijdou i milovníci filmu. Město Proseč uspělo se svým projektem na digitalizaci městského kina. Před hodnotící komisí Státního fondu kinematografie obsadil prosečský projekt 6. nejlepší bodově hodnocené místo mezi 36 přihlášenými projekty a město tak získalo dotaci ve výši 400 tisíc korun na celkovou digitalizaci kina.

„Peníze už jsou na účtu. proběhl také výběr kinotechniky a chystáme se k podpisu smlouvy. Na konci února bychom měli mít digitální kino. Včetně projektoru, ozvučení a digitálního plátna jsme se dostali na částku 870 000 korun s DPH," říká starosta Jan Macháček a rovnou dodává pozitivní zprávu pro letní měsíce: „Toto vybavení nám umožní v následujících letech také vlastní provoz letního kina."