Krajská samospráva od roku 2023 vypisuje dotační program, kterým se snaží obcím nad 5000 obyvatel přispět alespoň na část nákladů spjatých s úpornými opatřeními na sportovištích. Loni kraj podpořil částkou 3,8 milionu korun 9 žadatelů a pomáhat chce i letos.

„Vypsáním speciálního dotačního programu chceme z radnic trochu sejmout břemeno, které na nich leží. Obce se potýkají s nedostatkem financí, přitom plánů na to, jak využít peníze z rozpočtu, je mnoho,“ vysvětlil radní pro sport Alexandr Krejčíř.

Objekt bývalé čerpací stanice v dukelském lesíku si mladí nadšenci přestavěli na sportovní i odpočinkový areál. Teď má jít ale chátrající areál Bobr poblíž ZŠ Resselova k zemi.
Z chlouby sportovců zbyla zátěž. Chátrající pardubický Bobr čeká demolice

Rada Pardubického kraje proto 11. března připravila seznam celkem sedmi měst a doporučila zastupitelstvu schválit jejich finanční podporu. „Dotčené radnice plánují rekonstrukce osvětlení, výměny zdrojů tepla a další úsporné projekty na svých sportovištích,“ doplnil Krejčíř s tím, že kraj kromě dotačního programu pro města nad 5000 obyvatel pomáhá i menším obcím.

Pokud zastupitelstvo schválí v dubnu návrh rady, radnice se mohou těšit na statisícové částky. „Celkem plánujeme mezi sedm vybraných projektů rozdělit 2,8 milionu korun. Podpoříme všechny podané návrhy, výše dotace se liší podle nákladů projektů od 170 tisíc po 600 tisíc. Žádosti jsme díky dodržení alokace nemuseli krátit, obcím tedy v případě souhlasu zastupitelstva půjde tolik, o kolik kraj žádaly,“ sdělil hejtman Martin Netolický.

Mohlo by vás zajímat: Fiala: „Dálnice D35 je pro nás zásadní." ŘSD chce letos stavět na 60 km úseků

Zdroj: Deník/Kateřina Chládková