Zákon platný od letošního ledna nařizuje nově i třídění bioodpadu. To ale má i své kritiky: „Papír se třídí, plasty se třídí, sklo se třídí, teď tedy nesmím dát do popelnice ani trávu, tak na co tu popelnici vlastně mám? Vždyť do ní nemám co dát!" táže se písemně anonymní tazatel zaměstnanců městského úřadu v Chrudimi.

Vadí mu, že zákon už novou povinnost podrobněji nerozvádí a vše nechává na městech a obcích. V Chrudimi by tedy měl každý na své náklady odvážet trávu a listí do sběrného dvora. Nebo si pořídit vlastní kompostér.

Jak si ale poradí třeba staří lidé bez aut? A co ti se zahrádkami malými jako dlaň? Těm se možná kompostér za 1200 Kč nevyplatí a možná pro něj nemají ani dost místa. Jiní se zase bojí zápachu tlející hmoty v kompostéru pod okny.

Dana Fraňková, vedoucí oddělení ekologie prostředí z MěÚ Chrudim, říká, že pořízení kompostéru není povinné. Zároveň ale ujišťuje, že správně vedený kompost nezapáchá. „Pokud nemáte možnost vlastní dopravy, zkuste o odvoz odpadu do sběrného dvora požádat někoho z blízkých," doporučuje úřednice. Připouští přitom, že trocha toho listí vsypaného do popelnice asi nebude ani napříště žádným velkým problémem. Povinnost dalšího třídění však hájí. „I po vytřídění plastu, papíru a skla zbývá stále ještě dost směsného komunálního odpadu, kterého se v Chrudimi každoročně vyprodukuje asi 4 000 tun," dodala vedoucí.