Nejinak tomu bylo u majitelů historických traktorů v Počátkách na úpatí Železných hor. Impuls k takovému srazu dal milovník zemědělské techniky Vladimír Toman z Počátek. Ukázka historických traktorů se zde konala již podruhé, ale tentokrát ve větším počtu. Přebírací technik sdělil, že zde bylo vystaveno dvacet sedm různých typů traktorů značky Zetor.

Nejstarším vystaveným kouskem na hřišti byl traktor zn. Zetor Škoda z roku 1946. „Traktor jsem sehnal jako vrak a částečně byl zabořen do země. Vše bylo zrezivělé a poškozené. Celého jsem rozebral do šroubku a poté postupně dával dohromady. Jezdil jsem všude a musel pátrat po jednotlivých součástkách, ale nakonec jsem ho dal dohromady. Nyní je zcela pojízdný a mám z toho velkou radost,“ uvedl šťastný majitel nejstaršího vystaveného traktoru Miloš Charvát. Obdobných historických skvostů bylo vystaveno nespočet. Jeden z vystavovatelů byl také Roman Stříška z Třemošnice. „Zetor 4011 z roku 1964 byl už na odpis a dán do šrotu. Traktor jsem rozebral, opět opravil a dal do původního stavu,“ říká Roman Stříška.

Na stroje se přišlo podívat okolo 70 milovníků a příznivců staré zemědělské techniky. Jedním z nich byl i Josef Štěpánek z Prahy. „Přijel jsem se podívat na skvosty společně s manželkou a být blíž přírodě. Krásné babí léto je přímo určené pro takové prohlídky,“ řekl mimo jiné Josef Štěpánek.

PAVEL KALINA