Je mu 42 let a je lídrem chrudimské kandidátky Strany zelených. Je rozvedený. Vždy pracoval na technických a ekonomických pozicích ve výrobních závodech. Od roku 2006 pracuje jako ředitel ve společnosti ELFRA. Pavel Peroutka se rád se věnuje obnovitelným zdrojům energie a vzdělávání v oblasti elektroniky, již třetí rok vede kroužek elektroniky při Domu dětí a mládeže v Chrudimi.

Váš předchůdce ve Štafetě k radnici položil otázku, aniž by věděl, kdo na ni bude odpovídat. Zní takto: Jste připraven spolupracovat i s lidmi, kteří jsou Vaši zásadní názoroví oponenti. Jste připraven s nim diskutovat a snažit se dělat vše pro to, aby naše město šlo dopředu?
Pokud se jedná o konstruktivní výměnu názorů, pak proti této spolupráci nic nemám. Je ale potřeba si uvědomovat, že s filipikou se občas moc diskutovat nedá.

1. Kterou část města máte nejraději?
Přirozeně centrum a uličky pod hradbami.

2. Kterou nebo které budovy byste rád zbořil, kdybyste nemusel brát ohledy?
Většinou má každá stavba nějaký účel a i provedení, ráz města by měl pohlídat hlavně architekt města. Jinak hodně nešťastné se mi jeví umístění Transporty na návětrné straně města, naštěstí se skladba výroby v areálu výrazně změnila a těžké provozy jsou již minulostí. Ze staveb, které jsou novějšího rázu, si dovedu místo prodejny TESCO představit asi něco vhodnějšího, ale solární panely jistě ne. Chybí zde například kamenný trh farmářských produktů.

3. Kolik hodin týdně chcete jako starosta pracovat?
Spíše bych si položil otázku, zda toužím po tom stát se starostou. Raději bych se věnoval užší specializaci, ale více do hloubky.

4. Kolik hodin týdně chcete vyhradit pro vaši rodinu?
V současné době mám malého syna s přítelkyní a snažím se mu věnovat veškerý volný čas. S volným časem je to jako s oslavou, když něco plánujete, tak to dopadne hůř, než když tomu necháte volnější průběh.

5.Koho pozvete do úřadu jako prvního, až se stanete starostou?
Jak jsem již naznačil, po této pozici neprahnu, ale ze zkušeností vím, že ti kteří jsou zainteresováni se ozvou sami a velice rychle, pak si jen stačí setřídit schůzky v adresáři.

6. Jak snášíte kritiku?
Pokud myslíte konstruktivní, pak bych jen řekl, že bez té nejde nic kupředu. Ta druhá, která jen napadá a cílem které je se vykřičet, tak ta nemá při mých jednáních žádný prostor.

7. Máte osobní vzory? Koho?
Jako každý mám přirozeně vzor ve svých rodičích, kteří jsou pro mě ti nejlepší lidé, jaké znám.

8. Kdo je vaším vzorem politika u nás a ve světě?
Bohužel většina našich současných a i světových politiků se v mých očích tak zprofanovala, že si z nich asi vzor brát nebudu. Raději bych se obrátil pro vzor na naše meziválečné politiky, spisovatele a novináře. Pro lepší představu například: Ferdinand Peroutka nebo bratři Čapkové.

9. Kterou knihu, co jste četl v posledním půlroce, byste nám doporučil?
Bohužel v mé pozici to byl zákoník práce a pak i obchodní. Jinak z knih miluji knihy o historii starých kultur. V současné době s ohledem na věk syna vedou pohádky.

10. Kde si kupujete oblečení?
Nepreferuji značky, oblečení si vybírám dle toho zda se mi líbí a přirozeně i podle ceny. Jinak většinou si kupuji oblečení na služebních cestách v zahraničí. Bohužel, rád jsem nakupoval i oblečení OP Prostějov, ale to bude asi již minulostí.

11. Co vám chybí ke štěstí?
V současné době bydlím v bytě a popravdě řečeno, asi bych preferoval domek s větší zahradou. Bohužel, zatím mě žádná nabídka neoslovila.

12. Na co se chcete nejvíce zaměřit v případě úspěchu ve volbách? Co považujete za klíčové body budoucího směřování Chrudimi a jak jich chcete dosáhnout? Jakou vizi nabízíte?
Rád bych se soustředil na problémy, které jsou spojeny se zelenou politikou. Bohužel, řada čelních představitelů SZ upřednostňuje strategii zákazů a restriktivních vyhlášek a tak trochu zapomínají, že cílem je lepší kvalita života pro občany a že lidi nelze hnát do ráje bičem. Rád bych se soustředil na odpady a životní prostředí ve městě. Bohužel hlavní problém, a to je obchvat města, zde řešit nemůžeme, popřípadě velice omezeně.

13. Jakou otázku položíte dalšímu lídrovi?
Asi by to byla osoba od osoby, ale na diskusním fóru www.chrudim.cz je námětů celá řada. Osobně by mě zajímal postoj dalšího lídra k dalšímu fungování DDM na Palackého třídě v Chrudimi, neboť od nového roku bude tato organizace náležet pod město.