Ze záchranné stanice Pasíčka poblíž Skutče bylo počátkem týdne navráceno zpět do volné přírody šestnáct poštolek. Svobody se dočkala i labuť ,která byla před několika měsíci zraněná autem.

„Nejvíce „pacientů“ máme z Pardubicka a Chrudimska. Nejčastěji jsou zranění způsobena po nezkušeném prvním letu, nárazem do prosklených ploch, střetem s automobilem nebo vypadnutím z hnízda,“ říká záchranář a jednatel stanice Josef Cach.

Všichni opeřenci byli v záchranné stanici několik měsíců, kdy se tu společně s dalšími desítkami živočichů léčili ze svých zranění.

„Pro nás není návrat zvířat zpět do volné přírody výjimečnou událostí. Ročně se u nás léčí a rehabilituje kolem osmi set zvířat, hlavně dravců a sov, veverek, ježků a dalších. Zvířata, která se po zranění nemohou vrátit zpět do volné přírody, máme v expozici v části, která je přístupná veřejnosti a je využívána pro ekologickou výchovu dětí a mládeže,“ dodal Cach.

Záchranná stanice volně žijících živočichů „Pasíčka“ je zařízením neziskové organizace a její existence záleží hlavně na sponzorech. Jedním z nejvýznamnějších je Skupina ČEZ, která letos podpořila záchranáře milionem korun. Ti z prostředků rozšiřují záchrannou stanici, aby poraněným živočichům mohli poskytnout odbornou péči, a pořídili si také nový automobil na svoz zraněných zvířat.

(red, man)