Ušetřit peníze za pronájem prodejny, nemrhat výdaji za topení a za svícení a přesto moci každý den nabídnout své zboží zákazníkům. To jsou hlavní výhody prodeje na stálých tržnicích. V Chrudimi žádná taková není, byť je možné, že prodejci by se pro ni našli.

„Plánujete nějaké takové místo, kde by se prodávat mohlo? Jako malý výrobce nemám v podstatě kde svoje výrobky prodávat. Jedná se o dřevěné didaktické hračky pro děti," dotázala se nedávno úředníků chrudimské radnice žena, která se podepsala jako Jana.

Ladislava Medunová z oddělení správy majetku jí ve své odpovědi připomíná, že město pravidelně organizuje pouze středeční a sobotní trhy na Resselově náměstí, při nichž je možné prodávat vlastní výpěstky, zemědělské a lesnické produkty, ovoce, zeleninu, květiny, vlastní řemeslné výrobky či výrobky umělecké tvorby. „Nákup za účelem dalšího prodeje tu není povolen," připomněla Ladislava Medunová.

Není důvod

Neuvažuje ale město po letech o změně? Chrudimský místostarosta Miroslav Tejkl říká, že ne. „Stálá venkovní prodejní místa bývala kdysi na Kateřině. Nakonec ale převážily argumenty pro to, aby tu prodej skončil. Tehdy jsem ještě ve své dnešní funkci nebyl, ale zřejmě se pro tehdejší rozhodnutí našlo dost důvodů," přemítá místostarosta.

„Poplatky od prodejců by pomohly městskému rozpočtu, to ano. Ale velký zájem ze strany prodejců stejně nevidíme, takže se tím nezabýváme," doplnil místostarosta.