„Aktuálně máme polovinu aut zdravotních sester ve stáří vyšším než 10 let, čtyři z nich jsou dokonce čtrnáctiletá. Na tyto automobily musíme několikrát ročně vynakládat vysoké částky při nutných opravách. Poptávka ze strany pacientů se neustále zvyšuje - kvůli uzavření Interny Chrudimské nemocnice došlo k výraznému přetížení nemocnice Pardubické a tím i ke zvýšení poptávky o naší péči," vysvětlil ředitel Oblastní charity Chrudim Roman Pešek.

Stává se, že klient má bolesti a sestra se kvůli nespolehlivému autu k němu nedostane a pokud ano, je to pro obě strany velmi stresující. Proto Oblastní charita vyhlásila finanční sbírku na platformě donio.cz, která by díky štědrým lidem mohla už dlouhotrvající problém vyřešit. Díky nově pořízeným vozům se zdravotní sestry budou moci plně soustředit na potřeby umírajících a jejich rodin, protože nebudou nervózní z nefunkčního automobilu.

Peníze na kontě přibývají pomalu. Z cílové částky 1 516 632 Kč je prozatím vybráno necelých 80 tisíc korun. Sbírka potrvá do konce září a ještě je tedy čas vše zvrátit ve prospěch dobré věci. Více o sbírce najdete ZDE

„Často se nám stává, že musíme vyjet i během nočních hodin. Naše obětavé sestřičky v tu chvíli zapomenou na svítící kontrolky a shnilé prahy starého auta a jedou k pacientovi. Zůstanou tak dlouho, jak pacient a rodina potřebují. Při zpáteční cestě zjistí, že auto nestartuje nebo svítí další kontrolka. V tu chvíli se sama sestřička stává osobou, která potřebuje pomoc. A do toho volá další pacient, který má bolesti," popisuje v poslední době častý jev vrchní sestra domácí hospicové péče Martina Soukupová.

Teplota a datum spotřeby, na to se inspektoři Státní veterinární správy zaměřili především.
Dva týdny prošlé párky a paštika. Kontroloři si vyšlápli na trh v Chrudimi

"Rádi bychom zakoupili nízkonákladová a spolehlivá auta. V minulosti se nám osvědčila značka Dacia Sandero s pohonem na LPG z tovární výroby, který zajistí o čtyřicet procent levnější náklady na pohonné hmoty," uvedla mluvčí charity Michaela Horníčková. Aktuální cenová nabídka je 379 158,- Kč za jedno auto. Cílová částka sbírky je proto vypočítána do koruny na čtyři nové automobily s tím, že vybrané peníze poslouží k jejich koupi nebo akontaci.

Sbírka na platformě donio.cz potrvá do konce září. Zatím peníze přibývají jen velice pomalu.Sbírka na platformě donio.cz potrvá do konce září. Zatím peníze přibývají jen velice pomalu.Zdroj: Oblastní charita Chrudim

Někteří dárci, kteří už na nákup aut přispěli, mají své osobní zkušenosti s umíráním blízkých. "Nedávno jsme vaši pomoc bohužel potřebovali a patří vám velké díky," je napsáno mezi vzkazy od dárců od pisatele, který je podepsán jako "Vděčný".

Podporu vyjádřila a záštitu nad sbírkou převzala operní pěvkyně Noema Erba, která je rodačkou z blízkého Hrochova Týnce a Oblastní Charitu dlouhodobě podporuje také jako dobrovolnice: „Sbírka se dotýká tématu, který se jednou může týkat každého z nás. Přání většiny lidí je zemřít doma v blízkosti svých nejbližších. Proto vnímám podporu domácí hospicové péče jako velmi důležitou. Rychlý příjezd zdravotní sestřičky je pro těžce nemocného člověka a jeho rodinu nenahraditelnou pomocí, a proto pro svoji službu potřebují spolehlivá a bezpečná auta," řekla Noema Erba.