Piráti v tiskové zprávě uvedli, že v roce 2020 zastupitelstvo Chrasti schválilo záměr privatizace bytů včetně odhadních cen. "Odhadní ceny schválené zastupitelstvem se pohybovaly nejčastěji mezi 500.000 a milionem korun, ačkoliv tehdejší tržní ceny byly na jiné, mnohem vyšší úrovni. Jeden z bytů byl například ohodnocen na 470.000 korun. Za pouhých 15 měsíců od stanovení ceny se přitom prodal za 2,15 milionu korun," uvedla pirátská zastupitelka Pardubického kraje Andrea Linhartová.

O kauze jako první informoval Deník N.

Piráti podle Krňanského informace zkreslují. Srovnávají totiž prázdné byty a byty, které jsou zatížené nájemní smlouvou na dobu neurčitou. Takové pro investora nedávají smysl, protože by se musel nájemníků obtížně zbavovat.

Klára Plavcová se svým Emánkem
V lesoparku Bažantnice se opět otrávil pes. Celý Heřmanův Městec je na nohou

"Nechali jsme zpracovat znalecké posudky, které měly zohlednit, že tam jsou nájemníci. V zastupitelstvu jsme se už tehdy domluvili, že lidi, kteří tam bydlí 20 až 25 let, nechceme vyhodit. Chtěli jsme je tu udržet, což se nám povedlo. Ani jeden z těch, kteří si byt koupili, ho neprodal," řekl Krňanský. Pokud později některý obyvatel bytu nájemní vztah ukončil, město byt prodalo obálkovou metodou nejvyšší nabídce.

Radnice se podle starosty také snažila zabránit tomu, aby byty skupoval místní takzvaný obchodník s chudobou, který by je pak draze pronajímal lidem s nízkými příjmy a zneužíval tak sociální dávky státu. Získané peníze radnice využila na spolufinancování dotovaných projektů, například opravu školy, vybudování kanalizace v místní části Podlažice nebo rekonstrukci sportovního areálu, uvedl Krňanský.

Podle starosty není nikdo kvůli prodeji bytů obviněn. Důvodem, proč celou věc prošetřuje GIBS, je skutečnost, že jeden z bývalých radních města, který rovněž získal byt, pracuje u policie. "Zdržel se všech hlasování, v zastupitelstvu se k prodejům vyjadřovali i zástupci opozice," dodal Krňanský.