Festival začne 28. února a bude trvat do 8. května. Tato kulturní událost, která svým významem přesáhla hranice regionu, se koná pod taktovkou města Skuteč. Starostu Pavla Bezděka jsme požádali o rozhovor.

O poslední únorové neděli bude zahájen už třináctý ročník festivalu. Na co se diváci hned v jeho úvodu mohou těšit? Jak se program takové kulturní události vybírá?

Řídíme se tím, o co je mezi diváky největší zájem a co se osvědčilo v minulých ročnících. Zahajovací koncert by měl být něčím, co je typické pro repertoár vážné hudby. V tomto případě je to Smetanova Má vlast – ostatně co je typičtějšího… Jsme rádi, že do Skutče zavítá vskutku kvalitní hudební těleso, a to Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením dirigenta Tomáše Braunera.

Jaká jsou další divácky atraktivní představení? Bude součástí festivalu balet?

Letos není na programu balet, ale uvedeme taneční muzikál líčící osudy slavné francouzské šansoniérky Edit – Vrabčák z předměstí. Zavítá s ním k nám Divadlo J. K. Tyla v Plzni, v hlavní roli vystoupí Radka Fišarová. O lístky je obrovský zájem. Nesmím zapomenout na operetu, letos to bude Offenbachova Krásná Helena. Operety jsou každoročně velice žádané a tudíž vyprodané.

Také koncerty na zimním stadionu se už staly festivalovou tradicí.

Ano, letos budou dva a radím si urychleně zakoupit vstupenky, už jich není mnohok mání. Na zimním stadionu zazní legendární skladby Pink Floyd v originálním hudebním projektu Filharmonie Hradec Králové a uskuteční se tam rovněž koncert Vivaldiano: Město zrcadel v podání Michala Dvořáka, Jaroslava Svěceného a Heroldova kvarteta. Oba koncerty mají velice dobrou úroveň a dokážou diváky doslova zvednout ze sedadel. K tomu je zimní stadion přímo ideální.

Tradičně festival provází doprovodný kulturní program, který se odehrává nejen v samotné Skutči, ale i v sousedních městech.

Letos se moc těšíme na úžasného mistra slova Alfréda Strejčka, který vystoupí s kytaristou Štěpánem Rakem v kostele ve Skutči. V chrasteckém kostele zazní Beethovenova mše v provedení regionálních těles a umělců. Po rekonstrukci chrámu se vracíme na Chlumek v Luži, kde vystoupí vokální soubor Gentlemen Singers . Doprovodný program je bohatý, každý si v něm najde své.

Jak dlouho trvá příprava festivalu?

Určitě víc než rok. Už v tuto dobu se zamýšlíme nad programem příštího festivalu. Musíme se řídit programem interpretů, který se zaplňuje velmi rychle a pokud chceme kvalitu, musíme jednat rychle.

Na co byste, pane starosto, osobně pozval čtenáře Chrudimského deníku a vůbec všechny kulturymilovné lidi?

Myslím, že lidé letos mají určité obavy z opery Leoše Janáčka Její pastorkyňa. Musím diváky ujistit, že je to velmi krásný lidský příběh v civilním podání, který si jistě zaslouží pozornost. Představení v podání Slezského divadla v Opavě dokáže svou strhující hudbou doslova uchvátit.