Výsledky voleb ve všech městech a obcích okresu najdete ZDE!

„Koaliční jednání se neslo v konstruktivním duchu a chceme navazovat na stávající rozdělanou práci,” popisuje nadcházející plány Pavel Šotola za KDU-ČSL. Novinkou v radniční spolupráci se stávajícími stranami je nový koaliční partner – Strana práv občanů Zemanovci.

Jste spokojeni s výsledkem voleb v Hlinsku? Hlasujte ZDE!

Starostkou města nadále zůstává Magda Křivanová za ODS. „Jsem ráda za výsledek ve volbách, kdy jsme i přes dezinformace před volbami získali tolik preferenčních hlasů (pozn. red. – druhý nejvyšší počet hlasů) společně s Pavlem Šotolou. Značí to, že nás lidé chápou jako společný tandem, ve kterém chceme pokračovat,” hodnotí volební úspěch Magda Křivanová.

Novinkou v obsazení radnice je i počet radních a nový koaliční partner. „V úvahu přicházela i obměna postu starosty a místostarosty mezi mnou a Magdou Křivanovou. Rozdíl mezi výsledky ODS a KDU-ČSL byly nakonec tak malé, že jsme se shodli na obsazení rady města v počtu tří radních pro nás, dvou pro ODS a po jednom TOP 09 a SPOZ,“ přibližuje dohodu Pavel Šotola z KDU-ČSL a držitel největšího zisku preferenčních hlasů v Hlinsku.

Při vyjednávání byla ve hře i vláda ČSSD s KDU-ČSL a menšími koaličními partnery, která dostala červenou od lidovců. „Byl mně nabídnut post starosty za podmínky sestavování koalice se sociálními demokraty. I když s opozicí vycházíme, nechtěli jsme narušovat vládnutí, které je z naší strany bez problémů. Při jednání s ODS jsme se rozhodovali dokonce i na spolupráci pěti politických stran spolu s nezávislými. Rada by se nám zdála už moc rozdrobená a na úkor akceschopnosti celé rady (pozn. red. – město má sedm radních),” přibližuje koaliční dohodu Šotola. Volba padla nakonec jen na Zemanovce.

Sociální demokraté i přes své vítězství ve volbách skončí opět v opozičních lavicích. „Mění se to každou minutou, od neděle se vedou jednání. Oslovili jsme ostatní a vyčkáváme,“ prozrazuje taktiku lídr sociální demokracie Milan Davídek. „Je neoddiskutovatelné, že jsme vítězi voleb, to nám nikdo nevezme. I když jsem se osobně do zastupitelstva nedostal, splnil jsem úlohu lídra a dovedl stranu k vítězství,“ vysvětluje Davídek svoji úlohu.

ČSSD však nepřijde zkrátka ohledně kontrolních funkcí. „S opozicí máme bezkonfliktní vztahy a na tom nechceme nic měnit. Nabídli jsme sociální demokracii funkci předsedy finančního výboru,” uzavírá povolební dění Magda Křivanová.

Do konce října by se měli Hlinečtí domluvit i na programových prioritách pro nadcházející čtyři roky.

Radek Latislav