Jediná starostka, ale také všichni její mužští kolegové z měst na Chrudimsku se budou v letošních říjnových komunálních volbách znovu ucházet o voličskou přízeň. Až na jedinou výjimku by také všichni rádi opět usedli do svých současných křesel.

Onou výjimkou je chrudimský starosta Jan Čechlovský. Čerstvý parlamentní poslanec, zvolený do nejvyšších politických pater za ODS, se nijak netají s tím, že by do vedení rád města rád zasedl už pouze jako řadový člen zastupitelstva. Práce v Poslanecké sněmovně jej totiž v následujících letech zřejmě zaměstná na plný úvazek.

Svou pozici v čele druhého největšího města okresu by zase po prvním funkčním období ráda obhájila hlinecká starostka Magda Křivanová, která postoupila do svého křesla z postu někdejší místostarostky. „Máme rozjetých několik evropských projektů, u jejichž pokračování bych ráda byla. Zmíním například kanalizaci V Koutech, na kterou bude třeba navázat zhotovením nových povrchů, čeká nás i rekonstrukce městské památkové rezervace Betlém a přilehlých prostor v centru města. Dořešit by se měla i problematika pitné vody z Hamerské přehrady,“ doplňuje Magda Křivanová.

Stál u zrodu ODS

Křeslo starosty by rád obhájil i heřmanoměstecký Aleš Jiroutek, kterému rovněž zanedlouho skončí jeho první funkční období. Také Jiroutek hovoří o rozpracovaných projektech, zmiňuje ale také své vize na rekonstrukce malého i velkého náměstí. Jiroutka vysílá do volebního boje mateřská ODS, které zůstává věrný jako její dlouholetý člen. „Do strany jsem kdysi zamířil rovnou z Občanského fóra, jsem vlastně v Heřmanově Městci členem ODS s nejstarší registrací,“ připomíná Jiroutek.

Sečský starosta Lubor Schmitt reprezentuje KSČM, stejně jako Miroslav Žítek z nedalekého Ronova nad Doubravou. Ve volbách kandidují oba a Schmitt řadí mezi své hlavní úkoly například plynofikaci místní části Počátky.

„Pokud přežiji letošní povodně, tak určitě kandidovat budu,“ prozradil zase čtenářům při nedávném on-line rozhovoru slatiňanský starosta Ivan Jeník. Ten půjde do podzimního volebního klání opět pod značkou SNK ED.

Skládka na scéně?

Také další starostové měst na Chrudimsku se pokusí obhájit své posty. „Budu opět kandidovat za ODS,“ uvedl nasavrcký starosta Milan Chvojka. V současné době se první muž Nasavrk potýká s nepříjemnou situací kolem tamější neoblíbené skládky komunálních odpadů. „Je možné, že mi to nějakým způsobem ublíží, ač jsem v tom trošku nevinně,“ komentoval situaci starosta Chvojka s poukazem na to, že skládka byla u Nasavrk již před jeho nástupem do funkce.

V čele kandidátní listiny ODS v Luži bude na podzim již potřetí starosta Tomáš Soukup. „Všechno směřujeme k posílení turistické významnosti Luže ve vztahu k Hamzově léčebně,“ prozradil s čím půjde do komunálních voleb jeho strana.

Odpočívat nebude

V minulých volbách stáli v čele kandidátek KDU-ČSL skutečský starosta Pavel Novotný a první muž radnice v Chrasti Jiří Andrýs. Nestraník Jiří Andrýs bude tentokrát v Chrasti lídrem Volby pro město. Rozdíl je i v tom, že zatímco Andrýs mimořádně střídal v průběhu volebního období původního starostu Tomáše Vagenknechta, skutečský Pavel Novotný slouží již své čtvrté funkční období.

Třemošnického starostu Stanislava Pecu katapultoval před čtyřmi lety do funkce volební výsledek kandidátky SNK ED.

Zmíněnému uskupení zůstává třiašedesátiletý Peca věrný i v letošních podzimních volbách, do penze se ještě nechystá. „Před městem stojí celá řada úkolů. Ať už jmenuji místní komunikace, chodníky, údržbu budov nebo zateplení základní a mateřské školy. O odpočinku neuvažuji. Sil mám stále dost a načatou práci bych rád dokončil,“ vysvětluje Peca.

Marek Nečina, Josef Káles